DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Pożyczka prywatna Gdańsk

Na rynku finansowym królują kredyty udzielane przez banki oraz pożyczki krótkoterminowe i długoterminowe, czyli flagowe produkty firm pozabankowych. Jednak na tym nie koniec, ponieważ pojawia się coraz więcej ofert pożyczek prywatnych, zwanych też społecznościowymi. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się ten rodzaj finansowania i gdzie szukać ogłoszeń na pożyczki prywatne w Gdańsku i województwie pomorskim.

Jak działają pożyczki prywatne?

Mechanizm działania pożyczek prywatnych jest analogiczny, jak w przypadku zobowiązań udzielanych przez banki i instytucje spoza sektora bankowego. Mamy do czynienia ze stroną udzielającą pożyczki oraz ubiegającą się o nią.
Jednak trzeba pamiętać, że w tym przypadku wszelkie normy regulują przepisy zawarte w kodeksie cywilnym (a nie prawa bankowego, ustawy o kredycie konsumenckim czy ustawy antylichwiarskiej). Trudno zatem mówić o konkretnych zasadach.

Druga różnica dotyczy osoby pożyczkodawcy, który jest prywatnym inwestorem – nie prowadzi zatem działalności gospodarczej w sferze finansów. Ważne jedynie, że osoba udzielająca pożyczki może to czynić wyłącznie ze środków własnych.

Nie da się ukryć, że to właśnie inwestor ma lepszą kartę przetargową do negocjacji niż pożyczkobiorca. Dlatego w interesie osoby ubiegającej się o zobowiązanie jest zadbanie o to, aby uzyskać optymalne warunki.

Jakie są wymagania dla pożyczkobiorcy?

W zasadzie niewielkie. Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią i mieć dowód tożsamości. Drugi wymóg dotyczy polskiego obywatelstwa, aczkolwiek w ostatnim czasie zaczynają się pojawiać propozycje dla osób, które nie są Polakami, ale mieszkają i pracują w naszym kraju.
Jednak przede wszystkim nie ma konieczności przedstawiania żadnych zaświadczeń z pracy, w tym o wysokości otrzymywanych dochodów. Nie jest też weryfikowana zdolność kredytowa. Pożyczkodawca nie sprawdza również baz gospodarczych. Natomiast przy wyższych kwotach zobowiązania wymagana jest jakaś forma zabezpieczenia – z reguły to zastaw lub weksel.

Gdzie szukać ofert pożyczek prywatnych w Gdańsku?


W Gdańsku i województwie pomorskim wystarczy przejść się przez miasto, aby natknąć się na ogłoszenia typu „prywatne pożyczki od ręki” lub „szybkie pożyczki prywatne bez BIK i KRD”. Podobne oferty można znaleźć w lokalnych gazetach.

Jednak najwięcej propozycji widać oczywiście w internecie. Istnieją specjalne fora przeznaczone dla osób szukających pożyczek, a także serwisy internetowe łączące pożyczkobiorców z pożyczkodawcami. To zdecydowanie najmniej kłopotliwa forma zaciągania tego rodzaju zobowiązań. Jednocześnie też najbezpieczniejsza ze względu na konieczność rejestracji.


Opcji jest zatem kilka. Natomiast zawsze należy pamiętać, aby:

 

  • znać dane pożyczkodawcy – osoba, która nie chce zdradzać swoich danych bywa z reguły oszustem,
  • sprawdzić opinie o pożyczkodawcy np. na forach pożyczkowych,
  • domagać się spisania umowy pożyczkowej, ponieważ łatwo zmienić ustalenia ustne,
  • dokładnie przeczytać wszystkie punkty umowy,
  • nie przekazywać żadnych opłat wstępnych przed podpisaniem umowy.