DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Pożyczka prywatna Kielce

Dla uzyskania kredytu bankowego niezbędna jest zdolność kredytowa. Z kolei przy ubieganiu się o pożyczkę pozabankową należy zazwyczaj przedstawić jakieś dokumenty o dochodach, co zapewni wywiązanie się z podpisanej umowy pożyczkowej. Jednak i to może nie wystarczyć przy dużym zadłużeniu. W takiej sytuacji pozostaje jeszcze jedna możliwość, a jest nią pożyczka prywatna. Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę prywatną w Kielcach i województwie świętokrzyskim.

Jakie są różnice między pożyczką pozabankową a pożyczką prywatną?


W zasadzie i jedna, i druga jest produktem pozabankowym. Natomiast powszechnie ta pierwsza oznacza zobowiązanie, o które można się ubiegać w firmie pożyczkowej. Z kolei ta druga oznacza produkt uzyskany od prywatnego inwestora. Podstawowa różnica dotyczy zatem podmiotu finansującego. Inwestor nie może być reprezentantem żadnej instytucji finansowej oferującej kredyty lub pożyczki. To osoba fizyczna.
Na tym nie koniec, ponieważ różnice można też znaleźć w podstawie prawnej. O ile instytucje pozabankowe działają według przepisów znajdujących się w dwóch ustawach (antylichwiarskiej i o kredycie konsumenckim), o tyle jedyne reguły dotyczące pożyczek prywatnych można znaleźć w kodeksie cywilnym.

Kluczową informacją jest to, że inwestor może dysponować wyłącznie własnymi zasobami finansowymi, czyli swoimi oszczędnościami. Zarabia na nich poprzez inwestowanie w oprocentowane pożyczki.

Warunki wnioskowania o pożyczkę prywatną

W Kielcach najprościej zrobić to online. Wystarczy znaleźć w zasobach internetowych serwis social lending, na którym swoje propozycje przedstawiają zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Wymogiem jest natomiast wcześniejsza bezpłatna rejestracja.

Wnioskowanie o pożyczkę społecznościową (prywatną) nie wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności. Wręcz przeciwnie, ponieważ wystarczy być osobą pełnoletnią i mieć dowód tożsamości. Warto jednak zadbać o jakieś dochody, aby mieć z czego spłacać dług.

Natomiast pożyczkodawca nie ma możliwości sprawdzenia historii konta bankowego potencjalnego pożyczkobiorcy, ani też jego zdolności kredytowej. Nie oznacza to jednak braku zabezpieczenia. Inwestorzy zazwyczaj decydują się jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich to pożyczka prywatna pod weksel, a drugie – pożyczka prywatna pod zastaw.

O czym warto pamiętać przy ubieganiu się o pożyczkę społecznościową?


Z pewnością niezbędnym elementem jest umowa, i to nie ustna, ale pisemna. Stanowi ona dowód zawarcia transakcji, a jednocześnie potwierdza jej warunki. W umowie oprócz danych obu stron (pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy) powinny się też znaleźć inne informacje, a przede wszystkim:

  • precyzyjnie podana kwota pożyczki,
  • data i miejsce podpisania umowy,
  • harmonogram spłat,
  • opis ewentualnych kar przy zaniechaniu spłaty,
  • podpisy pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.

W razie zobowiązania krótko- lub długoterminowego pod weksel należy też sporządzić deklarację wekslową. Jednak przede wszystkim decyzję o pożyczce trzeba podejmować rozsądnie, aby nie wpaść w pętlę zadłużenia.