DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Czy mając 18 lat mogę dostać pożyczkę?

Teoretycznie jest tak, że do ubiegania się o pożyczkę wystarczy posiadać dowód osobisty. Jednak niektóre instytucje finansowe przesuwają dolny limit wieku na 21 lat. Dlatego osiemnastolatek, który chce otrzymać zobowiązanie finansowe powinien wcześniej zorientować się, czy jest to możliwe w wybranym miejscu.

Dlaczego niektóre firmy nie udzielają pożyczek tak młodym osobom?

Niemal połowa pożyczkobiorców to osoby młode – poniżej 34. roku życia. Wiele z nich jeszcze studiuje i dzięki temu może liczyć na kredyt studencki. Jednak warto pamiętać, że tylko niektórzy pożyczkodawcy kierują swoją ofertę dla osiemnastolatków. Dlaczego tak się dzieje, mimo że zgodnie z polskim prawem każda osoba pełnoletnia, która nie jest ubezwłasnowolniona może zaciągnąć zobowiązanie finansowe? Wynika to przede wszystkim z dużego ryzyka. Wiadomo, że zdecydowana większość osiemnastolatków nie tylko nie ma stałej pracy, ale też nawet nie osiąga żadnych dochodów. W związku z tym trudno oczekiwać, że spłacanie rat będzie przebiegać bez żadnych przeszkód.

Tak młodzi klienci stanowią zatem dużą niewiadomą, ale jednak niektórzy pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom. Dlatego coraz częściej pojawiają się propozycje pożyczek przeznaczonych dla tych, którzy dopiero odebrali swój dowód tożsamości.

Potrzeby są duże, więc zapotrzebowanie na pożyczki rośnie

Młode osoby wzrastają w kulturze nastawionej na posiadanie i konsumpcję. W związku z tym widać wyraźne różnice między postrzeganiem świata przez obecne pokolenia a te sprzed jeszcze kilkunastu lat. Wszystko chce się mieć jak najszybciej i z górnej półki cenowej. Dotyczy to przede wszystkim drogich gadżetów czy modnych ubrań. Jednak dla wielu to zdecydowanie poza zasięgiem finansowym. Stąd właśnie pojawia się pokusa sięgnięcia po pożyczki. Natomiast warto się zastanowić nad odpowiedniejszym celem. Pożyczka w tak młodym wieku ma sens, kiedy staje się narzędziem przybliżającym do uzyskania np. dobrze płatnej pracy albo pozwala w inny sposób zainwestować w przyszłość – poprzez skorzystanie z kursu językowego albo zdania na prawo jazdy.

Dlatego nie należy decyzji podejmować pochopnie. Jeżeli istnieje opcja pożyczki dla osiemnastolatka, to nie oznacza, że zawsze trzeba sięgać po takie rozwiązanie. Można, ale na pewno rozsądnie. Dzięki temu uniknie się przykrej sytuacji, że w dorosłe życie od razu wkracza się z długami.

Pożyczka dla osiemnastolatków krok po kroku

W związku z tym, że nie każdy pożyczkodawca ma propozycje pożyczek dla tak młodych ludzi, to pierwszym krokiem powinno być poszukanie podmiotu oferującego takie rozwiązanie. Chyba dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że najłatwiej i najszybciej można znaleźć optymalną ofertę przez internet. Wybrana propozycja powinna charakteryzować się atrakcyjnymi warunkami – to może być wydłużony czas na spłatę, niskie oprocentowanie, brak prowizji czy też większa suma pieniędzy do uzyskania. Dobrze też sprawdzić wiarygodność firmy bądź prywatnego inwestora.
I tu ważna kwestia. Mimo że najwięcej osób korzysta z usług firm pożyczkowych, to dostępne są również pożyczki prywatne, zwane także społecznościowymi. W tym przypadku zobowiązania udziela osoba, która nie prowadzi działalności związanej z rynkiem pożyczek. Natomiast inwestuje swoje wolne środki i dzięki temu zarabia na oprocentowaniu znacznie więcej niż gdyby pieniądze ulokować na produktach bankowych, a przy tym bezpieczniej niż na giełdzie.

Po ostatecznym wybraniu konkretnej oferty należy wysłać wniosek o pożyczkę. W nim określa się kwotę, na jakiej zależy, a przede wszystkim potwierdza swoją tożsamość – najczęściej poprzez przelew weryfikacyjny na symboliczną złotówkę z własnego konta bankowego na rachunek pożyczkodawcy. Temu też służą specjalne aplikacje do potwierdzenia tożsamości. Potrzebne jest również przesłanie skanu dowodu tożsamości. W razie pożyczek prywatnych podstawą staje się umowa pożyczkowa, a najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia weksel lub zastaw (aczkolwiek tak młodzi ludzie z reguły nie posiadają nic wyjątkowo cennego, co mogłoby stanowić zastaw).

Jeżeli weryfikacja złożonego wniosku jest pozytywna, to na otrzymanie pożyczki nie trzeba długo czekać. Czasami już po kilkunastu minutach na koncie pojawiają się pieniądze.

Darmowa chwilówka dla nastolatka?

Niektóre firmy oferują swoim klientom wyjątkowo atrakcyjny produkt jakim jest pierwsza darmowa pożyczka. Nazwa nie ma nic wspólnego z tanim chwytem marketingowym, ponieważ w tym przypadku rzeczywiście za udzielenie zobowiązania nie płaci się żadnych prowizji, a oprocentowanie wynosi zero procent. To z pewnością bardzo kusząca opcja dla osiemnastolatków, którzy muszą szanować każdy grosz.  Dostępne kwoty nie są wtedy duże, ale przecież często potrzeba jedynie kilkuset złotych. Z pewnością warto szukać takich propozycji, ponieważ można wiele zyskać na braku dodatkowych opłat. A co z tego ma pożyczkodawca? Przede wszystkim nowego, zadowolonego klienta, który z dużym prawdopodobieństwem pozostanie w gronie osób korzystających z usług danej firmy pożyczkowej.

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek