DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy? 4 wskazówki

Każdy, kto pragnie zaciągnąć kredyt gotówkowy pragnie, aby znaleźć ofertę z jak najkorzystniejszymi warunkami. Dlatego decyzji nigdy nie należy podejmować pochopnie. Działanie pod presją czasu niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ rzadko udaje się wtedy przyjrzeć wszystkim kluczowym parametrom. Warto poświęcić trochę więcej minut na przeanalizowanie dostępnych propozycji. Jak zatem wybrać najlepszy kredyt gotówkowy, aby nie żałować swojej decyzji?

Kredyt gotówkowy, ale wypłacany bezgotówkowo

Na początek należy sobie uświadomić, że wbrew swojej nazwie kredytobiorca z reguły nie otrzymuje pieniędzy do ręki – cała kwota kredytu zostaje przelana na rachunek przez niego wskazany. Tak się dzieje, zwłaszcza gdy wnioskuje się o kredyt przez internet. Inna kwestia, że banki internetowe czasami w ogóle nie prowadzą obsługi kasowej. Ma to swoje plusy, ponieważ przy bezgotówkowych transakcjach nie trzeba szukać punktu stacjonarnego i tracić czasu w korkach lub kolejkach. Przelew może mieć też charakter natychmiastowy, oczywiście po spełnieniu przez kredytobiorcę określonych warunków.

I jeszcze jedna ważna kwestia – kredyt gotówkowy jest produktem bankowym. W sektorze pozabankowym można natomiast szukać produktu jakim jest pożyczka gotówkowa. Nazwa podobna, ale jednak kredytu gotówkowego nie należy utożsamiać całkowicie z pożyczką gotówkową.

Najlepszy kredyt gotówkowy, czyli jaki?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość oczywista – najlepszy, czyli najtańszy i z najkorzystniejszymi warunkami. Znaczenie ma zatem wysokość comiesięcznych rat do spłacania, ale również szybkość pozyskania zobowiązania. W niektórych sytuacjach istotny okazuje się zakres formalności do spełnienia albo maksymalna wysokość kredytu, jaką można uzyskać.

Warto jednak zawsze uwzględniać też jeszcze jeden parametr, a mianowicie oszacowanie własnych możliwości finansowych. Żaden kredyt nie może stanowić nadmiernego obciążenia dla budżetu domowego.

Wskazówka nr 1 – przydają się rankingi / porównywarki kredytów

Wiele osób zaczyna poszukiwanie optymalnej oferty od własnego banku, w którym posiadają prywatny rachunek. To ma sens, ponieważ system bankowy dysponuje pełnym dostępem do historii wpływów i wydatków, więc mocno ogranicza się ilość formalności do spełnienia. Często zdarza się, że bank przedstawia swoją propozycję niejako od ręki. Ale uwaga – niekoniecznie proponowane opcje okazują się rzeczywiście korzystne.

Dlatego lepiej zajrzeć do internetowego rankingu (porównywarki kredytów), gdzie można dokładnie sprawdzić i porównać wszystkie parametry wielu kredytów w jednym miejscu. To niezwykle wygodne narzędzie, ponieważ bez wychodzenia z domu w ciągu kilkunastu minut można przyjrzeć się propozycjom, aby wybrać wariant rzeczywiście najlepszy, czyli najkorzystniejszy dla siebie. Więcej o rankingach internetowych kredytów i pożyczek można przeczytać w artykule Czym jest porównywarka / ranking pożyczek?

Wskazówka nr 2 – rozsądny wybór wysokości kredytu

Zobowiązanie, które się zaciąga zawsze wymaga spłaty. Niby to oczywistość, ale często zdarza się o tym zapominać podczas podejmowania decyzji o tym, ile pożyczyć i na jak długo. Warto też myśleć perspektywicznie, tym bardziej gdy spłata kredytu zostaje rozłożona na wiele miesięcy. Nawet najlepszy kredyt gotówkowy i na wyjątkowo korzystnych warunkach stanowi zawsze jakieś obciążenie dla domowego budżetu. Dobrze zatem przekalkulować, na jaką kwotę kredytu można sobie pozwolić w kontekście comiesięcznych rat.

Inna kwestia, że czasami opłaca się wybrać ofertę kredytu z dłuższym harmonogramem na spłatę. Oczywiście opłacalność nie dotyczy całej sumy do spłaty, ale wysokości rat. Im dłuższy okres na spłatę, tym niższe raty. Aczkolwiek dobrze mieć na uwadze, że w konsekwencji więcej trzeba oddać.

Wskazówka nr 3 – kluczowe jest RRSO

A dlaczego? Ponieważ uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem, a więc:
odsetki,

prowizję za udzielenie kredytu, którą należy zapłacić w momencie uruchomienia kredytu (czasami jest doliczana do wysokości raty),
ubezpieczenie kredytu,
wszelkie koszty innego rodzaju, związane z obsługą kredytu gotówkowego (np. opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego).
 
Niektórzy zapominają o tym parametrze i zwracają uwagę wyłącznie na zwykłe oprocentowanie, a to właśnie rzeczywista roczna stopa oprocentowania informuje o tym, ile konkretny kredyt będzie kosztował kredytobiorcę.

Wskazówka nr 4 – rodzaj rat też ma znaczenie

Nie zawsze raty stałe okazują się optymalnym wyborem. Jeżeli ktoś wie, że właśnie w początkowym okresie stać go na wyższe raty, to powinien zdecydować się na raty malejące. Jednak taką kwestię należy dobrze przemyśleć, aby nie popełnić kosztownego błędu.
Raty stałe przez cały okres kredytowania wydają się bezpieczniejszym wyborem dla tych, którzy musieliby za bardzo się spinać, aby przeznaczyć co miesiąc na spłatę wyższą kwotę.
 
Na koniec jeszcze raz warto podkreślić, że kredyt gotówkowy należy brać rozsądnie, ponieważ to zobowiązanie na co najmniej kilka miesięcy (w zależności od wysokości kredytu).

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek