DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Jak wyjść z zadłużenia? Konsolidacja to dobry pomysł?

Niezapłacone rachunki, opóźnienia w spłacie kredytów, pożyczka pozabankowa czy narastające odsetki na karcie kredytowej – możliwości powstania zadłużenia jest całkiem sporo. Często ten problem narasta, aż w końcu sytuacja staje się naprawdę groźna. Długi nigdy same się nie spłacą i na cud nie ma co liczyć. Dlatego lepiej nie czekać na wizytę komornika. Trzeba wziąć się w garść i podjąć działania, dzięki którym można krok po kroku minimalizować przykre skutki zadłużenia. Sprawdźmy zatem, jak wyjść z zadłużenia w miarę bezboleśnie.

Trudne wychodzenie z zadłużenia

Wpaść w długi naprawdę łatwo, ale już wyjść z nich znacznie gorzej. Jedno jest pewne – nigdy nie należy odwlekać w czasie określonych kroków, które poprawią naszą sytuację. Im wcześniej zaczniemy walkę z zadłużeniem, tym większe szanse na sukces. Pierwsze co należy zrobić, to przyznanie się do tego, że jest problem i wzięcie całkowitej odpowiedzialności za niekorzystną sytuację finansową. Dlatego konieczny okazuje się dobrze przemyślany plan walki z zadłużeniem. Przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym, skąd wzięło się zadłużenie. W ten sposób można ustalić, jakie błędy popełniamy w kwestiach finansowych, które skutkują pojawieniem się zadłużenia.

Druga istotna kwestia – nie wolno zadłużać się jeszcze bardziej. Prosto brzmi, ale w realizacji trudne. Kusząca bywa perspektywa wzięcia kolejnej pożyczki albo skorzystanie z karty kredytowej, która nie została jeszcze całkowicie zablokowana. Jednak takie działanie jeszcze bardziej wpycha nas w spiralę zadłużenia. Dlatego punkt o niezadłużaniu się większym niż już jest, powinien znaleźć się obowiązkowo w naszym planie skutecznego wychodzenia z długów. Może warto jeszcze pociąć kartę kredytową, aby więcej nie kusiła, ewentualnie spróbować znaleźć jakieś dodatkowe płatne zajęcie albo chociaż sprzedać nieużywane sprzęty.

Kolejna rzecz to umiejętne planowanie wszystkich wydatków, co wymaga również ogarnięcia budżetu domowego. Jednak sztuka umiejętnego wydatkowania pieniędzy jest tutaj kluczowa. Powinniśmy też wyznaczyć priorytety, a za takie należy uznać zapłacenie rachunków za czynsz czy media. Na zakupy natomiast konieczne okazuje się przygotowanie listy produktów i oczywiście trzymanie się jej. I teraz podsumowanie wszystkich działań, czyli uporanie się z nieuregulowanymi ratami pożyczek czy kredytów. Wbrew pozorom też jest na to rada, czyli kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna. Dzięki temu pojawi się szansa na spłacenie wszystkich zobowiązań.

Jak wyjść z zadłużenia, czyli zalety konsolidacji

Konsolidacja jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy wysokość comiesięcznych rat kredytów czy pożyczek przekracza nasze możliwości finansowe na regularną spłatę. W efekcie powstają coraz większe zaległości, które mogą prowadzić do egzekucji komorniczej. Połączenie co najmniej dwóch zobowiązań finansowych w jedną pożyczkę konsolidacyjną umożliwia osiągnąć pewną stabilizację budżetu domowego, wypłacalność, a przede wszystkim daje nam oddech finansowy. Jednocześnie uzyskujemy określony porządek w swoich zasobach pieniężnych, ponieważ zdecydowanie łatwiej pamiętać o terminie jednej raty niż o kilku i to jeszcze na różne kwoty. Do wyboru mamy bankowy kredyt konsolidacyjny lub pozabankową pożyczkę konsolidacyjną. W tym pierwszym przypadku podstawowym wymogiem uzyskania konsolidacji okazuje się zdolność kredytowa, więc wiele osób ma kłopoty już tym warunkiem do spełnienia. Jeżeli jednak bank znajdzie podstawy do przyznania kredytu konsolidacyjnego, to w przypadku spłaty kredytów gotówkowych, samochodowych, pożyczek albo zadłużenia wynikającego z karty kredytowej będzie to konsolidacyjny kredyt gotówkowy przyznawany na niezbyt długi okres. Ta forma nie wymaga zabezpieczenia. Hipoteczny kredyt konsolidacyjny charakteryzuje się natomiast niższym oprocentowaniem, dłuższym czasem na spłatę oraz zabezpieczeniem w postaci hipoteki. Z kolei pożyczka konsolidacyjna jest z reguły bardziej dostępna, ponieważ sektor pozabankowy nie ma tak rygorystycznych norm do przestrzegania wynikających z prawa bankowego. Formalności ograniczają się zatem do minimum. Często wystarczy przedstawić dokument w formie elektronicznej, potwierdzający dochody albo zdecydować się na konsolidację, której zabezpieczeniem jest nieruchomość. Wszystko załatwiamy wygodnie online, możemy też liczyć na szybką decyzję, a ponadto na korzystne oprocentowanie. Dzięki pożyczce konsolidacyjnej spłacamy jedną ratę miesięcznie zamiast kilku i to w niższej kwocie. Niekiedy nawet otrzymujemy dodatkowe środki na dowolny cel w ramach tejże konsolidacji.

Konsolidacja – propozycja warta rozważenia

Pożyczki konsolidacyjne mają na celu przede wszystkim wyjście ze spirali zadłużenia w sytuacji, kiedy wysokość oraz ilość rat kredytów czy pożyczek uniemożliwia ich spłatę w terminie zapisanym w umowie. Jednak ta opcja sprawdza się idealnie również w celu uporządkowania swoich zobowiązań finansowych. Takie czynniki, jak wydłużenie okresu kredytowania, niższe oprocentowanie, mniejsze raty oraz minimalizacja formalności (jedna rata zamiast kilku) pozwalają nie tylko na poprawę naszej sytuacji ekonomicznej. Dają też większą kontrolę nad własnymi finansami i pomagają nam sprawniej zarządzać budżetem domowym.

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek