DOBIERZ PARAMETRY TWOJEJ OFERTY


KWOTA POŻYCZKI
pln
OKRES SPŁATY
mc
OPROCENTOWANIE
%
RATA MIESIĘCZNA

Jaki jest średni czas weryfikacji wniosku o pożyczkę?

Okres weryfikacji wniosku pożyczkowego - Wygodnepozyczki.pl

Instytucje pozabankowe chwalą się szybkimi procedurami sprawdzającymi potencjalnych pożyczkobiorców. Rzeczywiście w porównaniu z bankiem ten proces przebiega znacznie sprawniej i stwarza mniej problemów. Jednak nie zawsze weryfikacja wniosku o pożyczkę trwa tylko kilkanaście minut. Sprawdźmy zatem, dlaczego tak się dzieje.

Proces weryfikacji pożyczkowej

Ubieganie się o pożyczkę nie musi oznaczać długiego, skomplikowanego toku postępowania oraz konieczności dostarczenia wielu dokumentów. Sfera pozabankowa wypracowała rozwiązania ograniczające czas oczekiwania na potwierdzenie wiarygodności osoby składającej wniosek o pożyczkę. W dużym stopniu ten proces jest zautomatyzowany. W celu przygotowania naprawdę szybkiej decyzji wykorzystuje się zarówno specjalne oprogramowanie, jak i bazy danych. Wypełniony formularz zgłoszeniowy wymaga oczywiście potwierdzenia, że wszystkie zawarte w nim dane są zgodne z prawdą.

Pierwszą linią, na której bazuje weryfikacja, jest podanie prawidłowych danych podczas składania formularza. Większość firm pozabankowych następnie dzwoni do klientów, aby przedstawić szczegółowe warunki współpracy. Popularną metodą weryfikacji jest przelew bankowy na symboliczną kwotę np. 1 złotówki, aby potwierdzić dane podane w formularzu.

Dłuższy proces weryfikacji danych z powodu problemów przy przelewie

Nie wszystkiemu możemy zapobiec, ale w wielu przypadkach to od nas zależy, czy czas oczekiwania na sprawdzenie danych nie trwa więcej niż kilkanaście minut. Znaczenie ma kilka kwestii.

  • Bank, w którym mamy konto - w sytuacji kontroli wiarygodności pożyczkobiorcy poprzez wykonanie przelewu dane z konta muszą się w pełni pokrywać z tymi z dowodu osobistego. Dlatego czas weryfikacji wniosku o pożyczkę może się wydłużyć (a nawet mieć negatywny skutek), jeżeli ów przelew ma miejsce z rachunku innej osoby albo potencjalny pożyczkodawca nie jest jedynym jego właścicielem.  Inna kwestia, na jaką musimy zwrócić uwagę dotyczy czasu oczekiwania na zatwierdzenie przelewu. Jeżeli zależy nam na szybkim załatwieniu pożyczki, to powinniśmy zorientować się, czy pożyczkodawca współpracuje z bankiem, z którego wysyłamy pieniądze. W innym przypadku trzeba poczekać dzień lub nawet dwa.Problemy mogą się też pojawić, jeżeli pożyczkodawca nie akceptuje przelewów od jakiegoś lokalnego banku spółdzielczego. Wtedy również należy się liczyć z wydłużonym procesem sprawdzania danych.
  • Godziny pracy - kolejna rzecz, która może wydłużyć czas oczekiwania na weryfikację związana jest z przerwą weekendową bądź świąteczną. Dlatego pamiętajmy, że przelew wykonany w niedzielę lub jakiś dzień świąteczny zostanie zaksięgowany dopiero w pierwszy dzień roboczy.
  • Nieprawidłowe dane - rozpatrywanie wniosku wydłużają również wszelkiego typu błędy w danych. Bywa, że są to naprawdę drobiazgi np. jakaś literówka. Zdarza się też, że zmienił się adres i zapomnimy o korekcie danych w banku.

Wydłużenie weryfikacji z jeszcze innych powodów

 
Wszystko może trwać dłużej niż 15–30 minut w przypadku, gdy proces nie jest zautomatyzowany i konieczny się okazuje kontakt telefoniczny pracownika firmy pożyczkowej z potencjalnym pożyczkobiorcą. Trudno na to liczyć w okresie świątecznym lub podczas weekendu. Znaczenie mają również godziny pracy baz danych - zdarza się, że niektóre z nich odpowiadają na zapytania wyłącznie w określonych godzinach i to w dni robocze. Uzbroić się w cierpliwość należy też, kiedy system automatyczny ulega awarii np. z powodu przeciążenia. Tak się dzieje przy ogromnej ilości zapytań w krótkim czasie.
Podsumujmy zatem - weryfikacja wniosku o pożyczkę średnio trwa kilkanaście minut. Jednak ten czas może się wydłużyć do 24, a nawet do 48 godzin. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przeczytać regulamin przyznawania pożyczki i przede wszystkim precyzyjnie wypełniać formularz. Lepiej stracić minutę więcej podczas wpisywania danych niż wiele godzin na poprawianie błędów wydłużających czas weryfikacji.