DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Komornik zablokował konto, co zrobić?

Egzekucja komornicza niczym miłym nie jest, a doświadcza jej co roku wielu Polaków. To duża uciążliwość nie tylko pod względem finansowym. Komornik ma sporo uprawnień. Jednym z najbardziej dotkliwych okazuje się możliwość zajęcia konta. Warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji, a przede wszystkim, jak nie dopuszczać do zajęcia komorniczego.

Komornik to ostateczność

Wierzyciel, który nie jest w stanie odzyskać swoich pieniędzy nie wchodzi od razu na drogę sądową. Początkowo próbuje w sposób polubowny zmobilizować nierzetelnego klienta do spłaty zadłużenia. Dlatego zaczyna się od windykacji – samodzielnej bądź przez profesjonalną firmę windykacyjną. Podstawowe jej narzędzia to:

  • rozmowa telefoniczna z dłużnikiem w celu zmobilizowania go do wywiązywania się z umowy,
  • SMS ponaglający,
  • pismo wzywającego do zapłaty,
  • wizyta windykatora w domu osoby zadłużonej.

Więcej na temat windykacji można przeczytać w artykule: Na czym polega windykacja?


Dopiero kiedy windykacja nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów, to wierzyciel może zdecydować się na radykalny środek, jakim jest wejście na drogę sądową. I tu ważna kwestia – obecnie większość tego typu spraw rozstrzyga się poprzez e-sąd. W związku tym niektórzy dłużnicy dowiadują się o przegranej sprawie już po fakcie. Natomiast komornik potrzebuje jeszcze uzyskać tytuł wykonawczy od sądu, aby mógł rozpocząć egzekucję długu z wynagrodzenia o pracę, środków znajdujących się na koncie bankowym, emerytury czy renty.

Lepiej nie dopuszczać do egzekucji komorniczej

Warto pamiętać, że komornik reprezentuje wierzyciela. Dlatego wszelkie negocjacje z nim niekoniecznie dają pozytywne efekty – to właśnie z wierzycielem należy rozmawiać, ponieważ tylko on może powtrzymać komornika przed rozpoczęciem egzekucji albo nakazać odblokowanie zajętego konta bankowego.

Raczej też nie należy liczyć na to, że komornik nie zlokalizuje rachunku lub rachunków dłużnika. Ma na to skuteczne sposoby. Co ważne, egzekucję może prowadzić nie tylko z konta indywidualnego, ale także firmowego i wspólnych rachunków prowadzonych ze współmałżonkiem czy inną osobą. Oczywiście nie oznacza to całkowitego zajęcia wszystkich środków, ponieważ obowiązkiem komornika jest pozostawienie takiej kwoty, aby osoba zadłużona była w stanie się utrzymać. Jednak nawet częściowe zajęcie zawsze stwarza ogromne problemy. Właśnie dlatego lepiej podjąć trud negocjacji z wierzycielem, aby nie dopuścić do takiej sytuacji granicznej.

Należy przy tym podkreślić, że komornik nie blokuje konta samodzielnie, ale przesyła wniosek do banku. Dzieje się tak, ponieważ wyłącznie bank może dokonać blokady. Środki zostają zamrożone, jednak nie są automatycznie przekazywane komornikowi, ale dopiero po upływie 7 dni. Jest jeden wyjątek od tej reguły – w przypadku długu alimentacyjnego blokada wiąże się z natychmiastowym przekazaniem odpowiedniej kwoty komornikowi. Przy długach wobec pożyczkodawców lub kredytodawców osoba zadłużona ma te 7 dni na podjęcie działań w celu zatrzymania egzekucji. Warto pamiętać zarazem, że to nie bank, ale właśnie komornik powinien poinformować o egzekucji długu ze środków zlokalizowanych na rachunku bankowym. Jeżeli tego nie zrobi od razu, dłużnik ma prawo złożyć na niego skargę.

Co się dzieje ze zgromadzonymi na koncie pieniędzmi przy egzekucji komorniczej?

Komornik przejmuje wszystkie środki przewyższające wysokość kwoty wolnej od zajęcia, równej najniższemu wynagrodzeniu. Oznacza to zatem, że również wszelkie dodatkowe wpływy zostają od razu ściągnięte z konta. To ważna kwestia, ponieważ niektórym osobom wydaje się, że mogą przy egzekucji komorniczej zaciągnąć jakieś zobowiązanie i w ten sposób ratować swoją sytuację finansową. Dla jasności, istnieje oczywiście taka opcja jak pożyczka dla zadłużonych czy pożyczka z zajęciami komorniczymi ale nie można wtedy dopuścić do tego, aby pieniądze spłynęły na konto zajęte przez komornika. Środków zablokowanych nie można przecież ani wypłacić, ani przelać na inny rachunek.

Sposoby na odblokowanie konta

Egzekucja komornicza mocno komplikuje życie, a przede wszystkim generuje kolejne obciążenia – pobierane są przecież nie tylko środki na pokrycie długu u wierzyciela, ale również za obsługę komorniczą. Dlatego najlepiej nie doprowadzać do takiej sytuacji. Kiedy jednak tak się stanie, to trzeba działać.

Pierwsza opcja to spłacenie całości długu, co skutkuje umorzeniem postepowania egzekucyjnego. Może to okazać się dość trudne, więc częściej dochodzi do porozumienia pomiędzy osobą zadłużoną a wierzycielem. Warto podjąć negocjacje, złożyć wniosek o zaprzestanie egzekucji i zaproponować dobrowolne wpłaty o określonej wysokości na poczet uregulowania długu. Oczywiście później trzeba ich rzeczywiście dokonywać, aby nie doszło do kolejnej blokady rachunku bankowego.

Jak już wcześniej wspomniano – porozumienie z komornikiem nic nie daje dłużnikowi, ponieważ on nie jest stroną, a jedynie wypełnia wolę wierzyciela. Dlatego jedyna opcja negocjacyjna to rozmowy z wierzycielem. Warto do nich przystąpić, zanim jeszcze pojawi się groźba egzekucji komorniczej.

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek