DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Konto bankowe dla młodzieży – zalety tego rozwiązania

Coraz więcej młodych ludzi między 13 a 18 rokiem życia ma swoje konto bankowe. Jest to możliwe, ponieważ niektóre banki mają w swojej ofercie konta młodzieżowe. Dzięki temu oraz edukacji finansowej przez rodziców nastolatek w praktyce poznaje świat finansów, co z pewnością przydaje się w dorosłym życiu.

Jakie są korzyści posiadania konta bankowego dla młodzieży?

Takie rozwiązanie pozwala nie tylko korzystać nastolatkowi z produktów i usług bakowych, ale także umożliwia zdobywanie praktycznej wiedzy z zakresu finansów, uczy świadomości finansowej i oszczędzania. Poza tym daje sposobność do wglądu rachunku przez cała dobę, pozwala skorzystać z opcji zapłaty w sklepach internetowych lub na aukcjach, umożliwia darmowe lub bardzo tanie przelewy przelewy, płatności kartą płatniczą bez konieczności noszenia przy sobie gotówki, doładowanie telefonu komórkowego oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów.

Oprócz powyższych korzyści, należy także wspomnieć o niezwykle silnej potrzebie uniezależnienia się od rodziców i pokazania własnej dojrzałości. Faktem jest, że konto bankowe dla młodzieży uczy w praktyce, a nie w teorii podstaw ekonomii i nastolatek na własnej skórze może się przekonać, co to znaczy przekroczenie limitu debetowego oraz jak właściwie planować wszelkie wydatki. Należy podkreślić, że coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi staje się praca sezonowa, co również może się okazać impulsem do założenia własnego konta.

Co ciekawe, nawet bankom może się to opłacać w dłuższej perspektywie. Dlaczego? Po prostu, młody człowiek dopieszczony ofertą i możliwościami danymi na koncie młodzieżowym może automatycznie pozostać stałym klientem danego banku po ukończeniu osiemnastego roku życia. Jak widać, banki maja, o co walczyć.

Czy konta dla młodzieży różnią się od zwykłych kont?

Podstawową różnicą jest oczywiście obowiązek uzyskania zgody rodziców lub opiekunów na otwarcie konta. Wiadomo, że tego typu konto nie ma powiązania z kilkoma produktami i usługami bankowymi typu karty kredytowe czy kredyt hipoteczny.

Natomiast często się zdarza, że typowy rachunek bankowy dla młodzieży jest tańszy w prowadzeniu, gdyż brak opłat za korzystanie i wydanie karty płatniczej lub też limitów, które trzeba spełnić, aby ta karta była darmowa w użytkowaniu. Jednak zawsze należy wszystkie punkty regulaminu dokładnie przeczytać, zanim się otworzy takie konto.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu konta młodzieżowego?

Kryteria wyboru są bardzo podobne, jak w przypadku zwykłych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla dorosłych.  Przede wszystkim istotne jest to, aby konto było darmowe i to bez żadnych haczyków. Chodzi tutaj o brak opłat za prowadzenie rachunku, za wydanie karty bankomatowej i korzystanie z niej, ale także brak opłat za przelewy. Niewątpliwym czynnikiem kuszącym są także wszelkiego rodzaju dodatkowe korzyści, a więc promocje, rabaty i oferty specjalne, jak zniżki w sklepach lub przy kupnie biletów do kina.

Nastolatki niezwykle sobie cenią stały dostęp do Internetu, więc aplikacje mobilne na telefony komórkowe, pozwalające na zarządzanie kontem w każdej chwili na pewno uatrakcyjni ofertę. Podobnie wygląda kwestia zakładania rachunku. Konto bankowe młodzieżowe, które można założyć przez Internet prawdopodobnie także będzie bardziej atrakcyjne.

Niektóre banki stawiają wymóg, aby rodzic lub opiekun nastolatka również posiadał konto w danym banku.

Jak założyć konto bankowe dla młodzieży?

Przede wszystkim należy mieć ukończone trzynaście lat i oczywiście zgodę rodzica lub opiekuna. Po przejrzeniu wszystkich dostępnych ofert i podjęciu decyzji o wyborze jednej, niezbędne jest wypełnienie formularza na stronie internetowej lub udanie się do placówki stacjonarnej banku. To pierwsze rozwiązanie z pewnością jest atrakcyjniejsze dla młodych ludzi. Aby prawidłowo wypełnić wniosek o otwarcie rachunku bankowego, potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość, a więc legitymacja szkolna, tymczasowy dowód osobisty albo paszport. Niezbędne są także podstawowe dane osobowe jak numer PESEL, adres zameldowania oraz dane kontaktowe. Zweryfikowane dane są podstawą do wystawienia zawarcia umowy, które dostarczy kurier pod wskazany adres. Niezwykle istotne jest, aby w czasie wizyty kuriera był obecny rodzic lub opiekun, którego podpis również musi się znaleźć na umowie (oprócz oczywiście podpisu osoby nieletniej).

Po ukończeniu osiemnastego roku życia, można już spokojnie podpisywać umowy we własnym imieniu i bez wymogu zgody rodziców. Wtedy też uzyskuje się pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że zakres dostępnych produktów finansowych znacznie się rozszerza, o czym więcej w artykule - Czy mając 18 lat mogę dostać pożyczkę?

Warto jeszcze wspomnieć o jednej opcji, która jest możliwa dla osób poniżej trzynastego roku życia. Chodzi o konta dla dzieci. Nie są to oczywiście formalne rachunki bankowe, ale subkonto rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego rodzica. I to właśnie rodzic czy też opiekun prawny ma możliwość zarządzania pieniędzmi na owym koncie oraz posiada pełną kontrolę nad całym kontem. Dzieci mogą natomiast użytkować kartę płatniczą wydaną do konta i zarządzać tym swoim rachunkiem, ale pod ścisłą kontrolą dorosłego.

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek