DOBIERZ PARAMETRY TWOJEJ OFERTY


KWOTA POŻYCZKI
pln
OKRES SPŁATY
mc
OPROCENTOWANIE
%
RATA MIESIĘCZNA

Mam pożyczkę, czy mogę jednocześnie wnioskować o drugą?

Posiadanie kilku pożyczek jednocześnie daje możliwość sfinansowania wielu wydatków w tym samym czasie. Problemem jest jednak to, czy firmy pożyczkowe będą skłonne udzielić nam więcej niż jednej pożyczki w tym samym czasie. Sprawdzamy, kiedy można wnioskować o drugą pożyczkę i na jakich warunkach można ją otrzymać?

Kilka pożyczek w jednej firmie

Na ogół klienci chcieliby skupić wszystkie swoje zobowiązania pożyczkowe w jednej firmie. Jest to przede wszystkim bezpieczne, a także wygodne. Firma pożyczkowa zna nas już jako klientów, więc możemy liczyć na szybszą procedurę przyznania pożyczki. My natomiast znamy firmę, więc wiemy, że nie stosuje ona nieuczciwych praktyk wobec swoich klientów. Pozostaje jednak pytanie, czy ta sama firma pożyczkowa zechce nam udzielić kolejnej pożyczki, gdy jeszcze nie spłaciliśmy poprzedniej? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od polityki danej firmy pożyczkowej. Może bowiem zdarzyć się, że konkretna firma dopuszcza udzielenie więcej niż jednej pożyczki w tym samym czasie. Na ogół jednak firmy nie są skłonne pożyczać pieniędzy na podstawie więcej niż jednej umowy pożyczkowej. Jest to dla nich swego rodzaju zabezpieczenie mówiące klientowi wprost: spłacisz jedną pożyczkę, wnioskuj o następną. W dodatku zazwyczaj kolejne pożyczki przyznawane są na znacznie wyższe kwoty. Co więc może zrobić klient? Jeżeli zależy mu na wzięciu pożyczki w tej samej firmie, nie pozostaje nic innego, jak szybciej spłacić bieżącą pożyczkę. Nie jest to oczywiście rozwiązanie dla osób, które pilnie potrzebują dodatkowej gotówki - te mogą próbować złożyć wniosek w innej firmie pożyczkowej.

Druga pożyczka w innej firmie

O wiele prostsze może okazać się otrzymanie pożyczki w innej firmie niż ta, w której zaciągnęliśmy pierwszą pożyczkę. Niestety, tutaj sytuacja również do prostych nie należy. Przede wszystkim znów - wszystko zależy od polityki firmy pożyczkowej. Zdarzają się bowiem firmy, które dopuszczają możliwość udzielenia pożyczki nowym klientom nawet, jeśli ci posiadają już zadłużenie w innej firmie pożyczkowej. Różnice pod kątem możliwości udzielenia pożyczki zależą także od jej typu. Wnioskując o wysoką kwotę pożyczki czy długi okres jej spłaty, rzeczywiście możemy spotkać się z odmową firmy pożyczkowej. Natomiast w przypadku tak zwanych chwilówek firma pożyczkowa może wyrazić zgodę na to, aby udostępnić klientowi gotówkę. Warto więc zapoznać się z ofertami konkretnych firm pożyczkowych i dokładnie sprawdzić, czy udzielają one pożyczek osobom posiadającym już zobowiązania pożyczkowe.

Kto może dostać drugą pożyczkę?

Zastanawiając się, czy możliwe jest otrzymanie kolejnej pożyczki, warto zwrócić uwagę na profil pożyczkobiorcy. Z pewnością większe szanse na kolejną pożyczkę mają osoby, które:

  • posiadają stałe i pewne źródło dochodu,
  • mają czystą historię kredytową co oznacza, że w przeszłości sumiennie spłacały swoje zobowiązanie finansowe,
  • ich dochód jest wystarczający, aby mogły one spłacać kilka pożyczek jednocześnie.

Firmy pożyczkowe przy pierwszej pożyczce mogą nie sprawdzać swoich klientów (dotyczy to głównie pożyczek bez BIK i innych baz), jednak w przypadku kolejnej pożyczki zwykle następuje szczegółowa weryfikacja. Pożyczkodawca musi mieć bowiem pewność, że otrzyma pieniądze z powrotem w określonym terminie. Co więcej, w przypadku kolejnej pożyczki warto zdecydować się na taką, która opiewałaby na stosunkowo niską kwotę oraz z krótkim okresem spłaty. Jeżeli w jednej firmie nie otrzymamy kolejnej pożyczki, warto spróbować złożyć wniosek w innej pamiętając tym samym, że każda firma ma nieco inne warunki, na których udziela pożyczek. Być może w innej firmie pożyczkę otrzymamy, jednak będziemy musieli ponieść wyższe jej koszty. W przypadku kolejnej pożyczki lepiej jest unikać banków, które nieprzychylnym okiem patrzą na osoby, które już posiadają zobowiązania, chyba że jesteśmy klientem z wysokimi, stałymi dochodami i potrzebujemy gotówki jedynie na krótki okres czasu. Niemniej jednak o wiele łatwiej jest otrzymać kolejną pożyczkę w instytucji pozabankowej.