DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Poradnik pożyczkowy: bezpieczna pożyczka

Pojawienie się instytucji pozabankowych wręcz zrewolucjonizowało rynek produktów finansowych. Obecnie zaciągniecie pożyczki jest nie tylko bardzo szybkie, ale też wyjątkowo wygodne. W zasadzie wystarczy dowód tożsamości i dostęp do internetu, aby wszystkie formalności załatwić i ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut cieszyć się pieniędzmi na koncie. Ważne jednak zachować zdrowy rozsądek. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, jak znaleźć uczciwego pożyczkodawcę i wybrać odpowiednią ofertę pożyczki.

Podstawowe pytania potencjalnego pożyczkobiorcy

Jeżeli coś jest na wyciągnięcie ręki, to nie znaczy, że trzeba z tego korzystać. Dlatego minimalne formalności do spełnienia, szybkość i wygoda pożyczania nie zwalniają nikogo z myślenia. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, należy ją dokładnie przemyśleć. Kluczowe okazują się odpowiedzi na trzy pytania.

Czy rzeczywiście potrzebujesz pożyczki?

W zasadzie od tego trzeba zacząć, czyli od ustalenia potrzeb. Czasami lepiej zrezygnować z czegoś, co ma charakter zwykłej zachcianki, skoro w danym momencie brakuje funduszy. Lepiej nieco dłużej poczekać niż od razu się zadłużać. Chyba że tak atrakcyjna promocja na wymarzone wakacje może się już więcej nie powtórzyć. Inna kwestia, że niekiedy brakuje pieniędzy na opłacenie rachunków – w takiej sytuacji konieczne bywa znalezienie środków na pokrycie należności, aby np. nie doszło do odcięcia mediów lub eksmisji z mieszkania. Jeżeli zatem potrzeba zastrzyku gotówki, na pomoc rodziny czy znajomych trudno liczyć, a bank również odmawia przyznania kredytu, to pozostaje sektor pozabankowy.

Czy możesz sobie pozwolić na zaciągnięcie pożyczki?

Pożyczyć czasami łatwiej niż oddać, i o tym nigdy nie wolno zapominać. Bezpieczna pożyczka to taka, która nie nakręci spirali zadłużenia. Trzeba więc rozważyć, jaki harmonogram spłat pozwoli na normalne zarządzanie budżetem domowym bez drżenia o to, czy pieniędzy na wszystkie wydatki wystarczy do końca miesiąca. Co więcej, dobrze też pamiętać, że spłaca się zawsze nieco więcej niż dostaje, ponieważ dochodzi prowizja – chyba że korzysta się z innowacyjnego produktu finansowego jakim jest darmowa pożyczka, a wtedy oddaje się dokładnie tyle, ile się pożycza. Jednak taka opcja w danej firmie zdarza się tylko raz.

Jaka kwota pożyczki nie zrujnuje domowego budżetu?

Mało osób o tym pamięta, a przecież chłodna analiza miesięcznych dochodów i wydatków jest niezbędna. To jedyny sposób, aby sprawdzić, czy znajdzie się pewien zapas na terminową spłatę rat.

Podstawowe zasady bezpiecznych pożyczek

Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania sugerują zasadność złożenia wniosku pożyczkowego w instytucji pozabankowej, to można przejść do drugiego etapu weryfikacji. W tym przypadku chodzi o przyjrzenie się firmom pożyczkowym oraz ich propozycjom. Jakie kwestie wymagają sprawdzenia?

  • Po pierwsze – zweryfikuj pożyczkodawcę

Obecnie jest to naprawdę proste, ponieważ wszelkie dane łatwo znaleźć online. Można poczytać opinie na temat danej firmy np. na forach czy portalach poświęconych finansom. Jednak to nie wszystko. Warto też zobaczyć, czy wybrana firma jest objęta nadzorem finansowym na https://www.knf.gov.pl/. Z kolei na stronie https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne znajduje się lista ostrzeń publicznych w stosunku do podmiotów, wobec których zostało złożone zawiadomienie podejrzenia popełnienia wykroczenia czy przestępstwa. Sprawdzenie pożyczkodawcy z pewnością pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w postaci np. ukrytych kosztów dodatkowych.

  • Po drugie – dokładne przeczytaj umowę

Nikogo nie tłumaczy to, że czegoś nie wiedział, bo nie doczytał umowy. Jej zapisy obowiązują nawet wtedy, gdy ktoś machnie ręką i nie zerknie na nie. W każdym razie trzeba przyjrzeć się szczególnie oprocentowaniu pożyczki pod kątem RRSO. To przecież rzeczywista roczna stopa oprocentowania informuje tym, ile naprawdę wynosi całkowity koszt wynikający z odsetek, prowizji i wszelkiego typu innych opłat. Warto też przeczytać, jakie obowiązują formy zabezpieczenia oraz wszelkim zapisom pisanym drobnym druczkiem.

  • Po trzecie – przelicz całkowity koszt pożyczki

Każda firma powinna poinformować klienta o całkowitej kwocie do zapłaty, w tym również o wszelkich kwotach dodatkowych. Jeżeli pożyczkodawca nie chce udzielić precyzyjnej odpowiedzi, to należy zrezygnować z jego usług (dla własnego dobra). Niektórzy w ten nieuczciwy sposób chcą sobie jakoś zrekompensować poniesione koszty.

  • Po czwarte – nie podpisuj umowy, jeżeli nie rozumiesz jej zapisów

Jakiekolwiek wątpliwości to znak, że trzeba dopytać o szczegóły albo zrezygnować z podpisania umowy z danym pożyczkodawcą. Nie wolno ulegać presji czasu. Czasami warto kogoś się poradzić, a przede wszystkim upomnieć się o wzór odstąpienia od umowy. To są przecież podstawowe prawa każdego klienta.

Nie wahaj się zatem zadawać pytań. Domagaj się też precyzyjnych odpowiedzi. Poproś o formularz, w którym znajdują się wszystkie informacje na temat kosztów związanych z pożyczką. To nie tylko kwestia samej wiedzy, ale także możliwość porównania kilku ofert na rynku.
Pamiętaj, że bezpieczna pożyczka zależy tylko od Ciebie!

 

 

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek