DOBIERZ PARAMETRY TWOJEJ OFERTY


KWOTA POŻYCZKI
pln
OKRES SPŁATY
mc
OPROCENTOWANIE
%
RATA MIESIĘCZNA

Pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego jest możliwa?

Przelew weryfikacyjny przez wiele lat był kluczowym czynnikiem sprawdzającym potencjalnych klientów przez firmy pożyczkowe. W ten sposób zapobiegano wyłudzeniom i jednocześnie potwierdzano tożsamość osoby aplikującej. Wystarczyło wykonanie przelewu na symboliczną kwotę 1 gr bądź 1 zł. Jednak dla niektórych osób taka forma weryfikacji okazywała się zbyt kłopotliwa. Dlatego od jakiegoś czasu również pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego jest możliwa.

Wygodne i skuteczne potwierdzanie danych osobowych

Każdy usługodawca powinien wsłuchiwać się w potrzeby swoich klientów. Mimo że przelew weryfikacyjny wydaje się mało skomplikowaną formą sprawdzającą, to niestety mocno utrudnia (a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwia) uzyskanie pożyczki. Najczęściej tak się dzieje, kiedy:

  • osoba ubiegająca się o pożyczkę nie ma własnego rachunku bankowego, co jest konieczne do wykonania takiego przelewu (nie można tego zrobić z konta firmowego, wspólnego bądź z konta innej osoby),
  • nie ma opcji skorzystania z bankowości online, a to oznacza konieczność udania się do oddziału bankowego,
  • na koncie brakuje środków np. z powodu debetu,
  • rachunek jest zajęty przez komornika,
  • istnieją jakieś problemy z wykonaniem przelewu w konkretnym momencie,
  • pożyczkodawca nie ma rachunku w tym samym banku co pożyczkobiorca, a to wydłuża czas oczekiwania.

W takich sytuacjach wiele osób nie mogłoby skorzystać z oferty firm pożyczkowych, ponieważ decyzja jest następstwem zaksięgowania przelewu. On przede wszystkim weryfikuje dane osobowe. Pożyczkodawca wie zatem, że pieniądze trafiają na rachunek osoby, która składa wniosek. Ma to znaczenie w kontekście bezpieczeństwa transakcji, i to dla obu stron. W ten sposób zapobiega się zwłaszcza wyłudzeniom na cudze dane – to ważne dla tych, którzy np. zgubili dowód osobisty. Jednocześnie taki przelew potwierdza zawarcie umowy pożyczkowej.

Jednak obecnie dostępne są również inne formy sprawdzające – znacznie szybsze, prostsze, a zarazem równie skuteczne.

Co zamiast pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego? Alternatywne sposoby

Mimo że przelew jest standardowym i zdecydowanie najczęściej stosowanym sposobem weryfikacji tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy, to jednak na tym nie kończą się opcje. Jeżeli komuś z jakichś powodów taka forma nie pasuje, warto przyjrzeć się innym możliwościom, a są nimi:

  • specjalne aplikacje np. Instantor, KontoConnect, GroszConnect, Kontomatik, Szybka Identyfikacja,
  • czek GIRO,
  • pożyczka udzielana w domu klienta.

Weryfikacja poprzez aplikacje

Każda z istniejących obecnie aplikacji ma podobną zasadę działania, chociaż funkcjonuje nieco inaczej. Należy wypełnić dedykowany formularz, a następnie wybrać swój bank i zalogować się do niego online. Wtedy to system bankowy i system aplikacyjny sprawdzają zgodność danych. I tutaj ważna kwestia – połączenie jest szyfrowane i zabezpieczone certyfikatem, więc całkowicie bezpieczne. Nie ma szans na utratę danych albo przeprowadzenie nieautoryzowanej czynności na danym rachunku.
Warto przy tym zwrócić uwagę, którą aplikację obsługuje dany pożyczkodawca. Przykładowo KontoConnect nie pobiera żadnych danych z konta bankowego, ale już Instantor sprawdza nie tylko numer rachunku i dane osobowe, ale również stan konta czy przelewy przychodzące i wychodzące w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W związku z tym weryfikacja poprzez tę pierwszą aplikację nie wpływa w żaden sposób na decyzję pożyczkową, natomiast ta druga daje już jakieś informacje na temat finansów osoby ubiegającej się o określony produkt finansowy. Warto o tym pamiętać, jeżeli na rachunku pojawia się debet.

Weryfikacja poprzez czek GIRO

Pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego jest możliwa nie tylko poprzez wykorzystanie specjalnej aplikacji. Inne rozwiązanie to czek GIRO, co jednak okazuje się zdecydowanie mniej wygodne, ponieważ wymaga udania się na pocztę. Z kolei to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają własnego konta bankowego. W takiej sytuacji należy wybrać opcję czeku GIRO podczas wypełniania wniosku o pożyczkę. Po zatwierdzeniu na podany numer telefonu zostaje wysłany SMS z danymi koniecznymi do przeprowadzenia wypłaty. Następnie należy podejść do placówki pocztowej, okazać dowód osobisty oraz otrzymany SMS – właśnie wtedy sprawdzona jest tożsamość, co daje podstawę do wypłacenia środków, o które się wnioskowało.

Weryfikacja poprzez wizytę domową

Istnieje jeszcze jedna forma sprawdzenia tożsamości, praktykowana przez pożyczkodawców udzielających pożyczek gotówkowych bez przelewu weryfikacyjnego w domu klienta. Rzeczywiście wtedy po złożeniu wniosku online lub telefonicznie należy się spodziewać wizyty doradcy, który na miejscu nie tylko sprawdza tożsamość, ale zarazem podpisuje umowę i wypłaca pieniądze w gotówce. Bywa też i tak, że firmy wysyłają kuriera, którego zadaniem jest weryfikacja tożsamości na podstawie dowodu osobistego oraz dostarczenie umowy do podpisania. To jednak znacznie wydłuża czas oczekiwania na przelanie środków na konto, ponieważ okazuje się to możliwe dopiero po dostarczeniu przez kuriera podpisanych dokumentów.

Wydaje się zatem, że najlepszą, a na pewno najwygodniejszą i najszybszą opcją jest pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego poprzez dedykowaną aplikację.