DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Pożyczka społecznościowa czy pozabankowa?

Minęły te czasy, kiedy rynek produktów finansowych w zakresie kredytów i pożyczek ograniczał się do oferty bankowej. Obecnie bardzo prężnie rozwija się sektor pozabankowy. Z jednej strony mamy możliwość skorzystania z pożyczek proponowanych przez firmy pożyczkowe. Jednocześnie stopniowo coraz większa grupa pożyczkobiorców zauważa zalety produktu, jakim jest pożyczka społecznościowa. To przyjrzyjmy się zatem obu rozwiązaniom.

Tradycyjna pożyczka pozabankowa

Chwilówki czy pożyczki długoterminowe są chętnie wybierane ze względu na szybkość weryfikacji złożonego wniosku i niezwykle uproszczone procedury przyznawania. Potencjalnych pożyczkobiorców przyciąga również sposób załatwiania, czyli w bardzo wygodnej formie online. W zasadzie w ciągu kilku minut udaje się załatwić wszelkie formalności. Co więcej, wypełnienie formularza weryfikacyjnego jest na tyle nieskomplikowane, że z tym zadaniem doskonale sobie radzą nawet osoby w starszym wieku, które nie mają takiej swobody w korzystaniu z laptopa czy smartfona.

O pożyczkę pozabankową wnioskują ludzie w różnym wieku, o ile oczywiście są pełnoletni. Dostępne są także pożyczki dla firm. Ogromnym plusem tego rozwiązania okazuje się przede wszystkim szeroka dostępność, nawet dla tych, którzy spotkali się z odmową przyznania kredytu bankowego z powodu niskiego scoringu w BIK-u. Od razu warto zaznaczyć, że niektóre firmy pożyczkowe również sprawdzają tę bazę albo bazy dłużników. Jednak w przeciwieństwie do banku ewentualne negatywne wpisy nie muszą oznaczać odmowy przyznania pożyczki, ponieważ nie obowiązują w tym przypadku zapisy zawarte w prawie bankowym. W ostatnim czasie nowi klienci niektórych firm pożyczkowych mogą skorzystać z wyjątkowej oferty, jaką jest pierwsza darmowa pożyczka. Kwota takiej pożyczki wynosi zazwyczaj kilkaset złotych, raczej nie ma szans na uzyskanie wyższej niż 2 000 zł. Jednak brak prowizji, odsetek czy jakichkolwiek opłat dodatkowych na pewno kusi potencjalnych pożyczkobiorców.

Pożyczka społecznościowa, czyli prywatna

To w zasadzie swoisty rodzaj pożyczki pozabankowej, ale w tym przypadku nie mamy do czynienia z firmami udzielającymi pożyczek. Pożyczkodawcą jest osoba fizyczna. Istota koncepcji pożyczek social lending polega na stworzeniu serwisu internetowego, który udostępnia swoją przestrzeń osobom prywatnym – to miejsce spotkania pożyczkodawców z pożyczkobiorcami. Pierwsza tego typu platforma zaczęła funkcjonować w Wielkiej Brytanii, a było to w roku 2005. Właśnie rynek anglosaski, ale i chiński okazuje się najbardziej rozwinięty w kwestii pożyczek społecznościowych.

W naszym kraju, w porównaniu z sektorem pożyczek krótkoterminowych i długoterminowych oferowanych przez firmy pożyczkowe, to nadal nisza. Jednak widać zauważalny rozwój tej formy pożyczania. Powstały platformy społecznościowe, a ich udział w rynku pożyczek systematycznie rośnie. To na pewno opcja warta rozważenia, ponieważ pozwala na bezpośrednie negocjacje i tym samym daje możliwość uzyskania naprawdę korzystnych warunków na spłatę. Aktualnie funkcjonuje kilka platform oferujących pożyczki społecznościowe. Co ważne, są takie przeznaczone dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców.

Funkcjonują również platformy zrzeszające tylko inwestorów, ale na tych nie można składać wniosku o pożyczkę. Proces uzyskania pożyczki nie jest skomplikowany. Przede wszystkim należy zarejestrować się lub złożyć wniosek na wybranej platformie, ale to kwestia kilku minut. Zazwyczaj potrzeba jedynie dowodu tożsamości, konta w banku, aktywnego maila i numer telefonu komórkowego. Warto zwrócić uwagę na fakt dwóch etapów weryfikacji, z których pierwszy jest konieczny i obejmuje sprawdzenie danych podanych podczas rejestracji konta. Drugi już ma charakter dobrowolny, ale w ten sposób można znacznie podnieść swój rating i tym samym zwiększyć swoje szanse na szybkie otrzymanie pożyczki oraz lepsze jej warunki.

Platformy oferujące pożyczki p2p często korzystają ze specjalnych aplikacji do szybkiej weryfikacji, co przyspiesza jej proces. Weryfikacja dobrowolna oznacza zazwyczaj przedstawienie dowodu osiąganych dochodów, podpisanie oświadczenia o braku jakichkolwiek zobowiązań z tytułu zajęć np. komorniczych, ale również okazanie raportu BIK. Potem już tylko wystarczy złożyć wniosek pożyczkowy i czekać na propozycje inwestorów, czyli pożyczkodawców.

Pożyczka pozabankowa vs pożyczka społecznościowa

Obie formy mają swoje zalety. Na pewno ogromnym walorem tych rozwiązań jest możliwość załatwienia wszelkich formalności w wygodnej formie – przez internet i bez wychodzenia z domu. Ponadto nie trzeba deklarować, na co zostaną przeznaczone pieniądze. W porównaniu z kredytami bankowymi lista formalności dspełnienia okazuje się naprawdę minimalna. To również bezpieczny sposób na załatwienie korzystnej pożyczki. W wielu przypadkach posiadanie niskiego scoringu w bazie BIK lub negatywnych wpisów w bazach gospodarczych nie przekreśla możliwości uzyskania pożyczki – wyjściem z takiej sytuacji bywa dodatkowe zabezpieczenie dla pożyczkodawcy w formie weksla bądź zastawu (to szczególnie chętnie praktykowane przy pożyczkach społecznościowych).

Wniosek o pożyczkę może składać praktycznie każda osoba pełnoletnia, a także firmy. Pożyczki pozabankowe to również opcja pierwszej darmowej pożyczki. Z kolei pożyczki społecznościowe to inna zaleta – pozwalają na negocjacje, które mają na celu optymalne dostosowanie wysokości spłacanych rat do indywidualnych możliwości pożyczkobiorcy. Często też można pożyczyć pieniądze nieco taniej niż w firmie pozabankowej. Jednak czas oczekiwania może być trochę dłuższy. Dlatego każdy powinien sam zdecydować, czy chce więcej zapłacić i mieć niemal natychmiast pieniądze na koncie czy też woli poczekać kilka dni, aby pożyczyć na lepszych warunkach.

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek