DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Spłata pożyczki przed czasem, jak to zrobić?

Każda pożyczka stanowi zawsze jakieś obciążenie dla domowego budżetu. Dlatego opcja wcześniejszej spłaty może się okazać niezwykle kusząca, jeżeli mamy tylko taką możliwość. Wcześniej jednak musimy się koniecznie zorientować, czy taki krok jest rzeczywiście dla nas bardziej opłacalny w porównaniu z regularną spłatą, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Druga kwestia dotyczy poznania zasad postępowania w takich przypadkach.

Wcześniejsza spłata pożyczki? To możliwe!

Pożyczkodawcy niezbyt chętnie patrzą na pożyczkobiorców, którzy zamierzają spłacić zaciągnięte zobowiązanie finansowe zbyt wcześnie. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro zarabiają przede wszystkim na odsetkach oraz oczywiście na prowizji za udzielenie pożyczki. Podobnie jest zresztą z kredytami bankowymi. Banki również nie podchodzą z entuzjazmem do osób regulujących swoje zadłużenie przed terminem określonym w umowie. Jeżeli chcemy spłacić jakiekolwiek zobowiązanie przed czasem, to jednak nieco burzymy dokładne wyliczenia pożyczkodawcy (lub banku) dotyczące tego, ile zarobią. Nie oznacza to, że może nam odmówić, ponieważ prawo stoi po stronie klienta instytucji finansowej. Należy tutaj wspomnieć o zapisach Ustawy o Kredycie Konsumenckim(podlega jej sektor pozabankowy), które uwzględniają opcję przedterminowej spłaty całej pożyczki bądź jej części. Jednocześnie podmiot pożyczający jest zobligowany do obniżenia jej kosztów wprost proporcjonalnie do czasu, jaki pozostał do spłaty. Innymi słowy, koszty powinny być niższe o odsetki od dnia całkowitej spłaty. Tyle mówi prawo, ale kluczowe są też konkretne ustalenia z pożyczkodawcą, a te znajdują się w umowie pożyczki.

Jakie są zalety wcześniejszej spłaty pożyczki?

Na pewno zyskujemy na mniejszych opłatach – kwota do oddania okazuje się niższa co najmniej o odsetki, które musielibyśmy zapłacić przy regulowaniu zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Dzięki temu pożyczka wychodzi po prostu taniej. Unikamy również kłopotliwej sytuacji, kiedy nawet nie w sposób celowy, ale przez własne roztargnienie zapominamy o uregulowaniu kolejnej raty albo spóźniamy się o jeden dzień z ostatnią ratą. Czasami ulatuje nam z głowy fakt, że znaczenie ma data wpływu pieniędzy na konto pożyczkodawcy, a nie wykonania przelewu. Wystarczy o tym zapomnieć albo pojawią się jakieś zakłócenia w pracy banku i przelew zostaje nieco później zaksięgowany. To niestety generuje dodatkowe koszty. Jeszcze jedna rzecz jest bardzo ważna. Wcześniejszą spłatą budujemy sobie wizerunek rzetelnego pożyczkobiorcy, co zostaje też odnotowane w bazie BIK. W efekcie nie powinno być żadnych problemów z uzyskaniem kolejnej pożyczki albo kredytu, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.

Co należy zrobić, aby spłacić pożyczkę przed czasem określonym w
umowie?

Przede wszystkim musimy poinformować pożyczkodawcę o takim zamiarze. Nie wystarczy zatem, że przelejemy całą kwotę na konto podmiotu, który udzielił nam pożyczki. Najprościej w takiej sytuacji zadzwonić do biura obsługi albo skontaktować się mailowo. Niektóre firmy pożyczkowe przeliczają od razu wysokość wszelkich opłat stosownie do konkretnej ilości dni wykorzystanych. Możliwe są dwie opcje. Pierwsza z nich polega na zwrocie nadpłaty, jeżeli wszystkie koszty pożyczki zostały już wcześniej przez nas poniesione. Druga opcja dotyczy sytuacji, kiedy określone koszty mieliśmy zapłacić później. Wtedy to pożyczkodawca obniża ostateczną sumę do uregulowania. Z kolei inni pożyczkodawcy proszą o przelanie całej kwoty na konto, a dopiero potem dokonują stosownych przeliczeń. Na ich podstawie zwracają następnie sumę za niewykorzystany okres pożyczki. Możemy także spotkać się z praktykowaniem obu metod i dlatego koniecznie musimy poinformować o swoim zamiarze wcześniejszej spłaty pożyczki. W rozmowie z pożyczkodawcą możemy od razu dowiedzieć się, która metoda zostanie zastosowana. Ważne, aby sobie uświadomić, że umowa pożyczki może uwzględniać swoistą karę za spłatę pożyczki przed czasem. Zazwyczaj chodzi o konieczność zapłaty prowizji. Wiele osób nie zwraca w ogóle uwagi za taki zapis, a później się dziwi, dlaczego uregulowanie zobowiązania finansowego przed końcem ustalonego harmonogramu oznacza jakieś dodatkowe opłaty. Dlatego tak ważne, aby zawsze czytać i to dokładnie, wszelkie umowy.

Na co trzeba uważać przy wcześniejszej spłacie pożyczki?

Przede wszystkim musimy się zastanowić nad wysokością ewentualnych oszczędności z tego tytułu. Jeżeli nam się to opłaca, to oczywiście jak najbardziej warto pozbyć się zadłużenia wobec pożyczkodawcy. Ważna kwestia – nigdy nie przeznaczajmy na ten cel wszystkich swoich dodatkowych pieniędzy. Czasami lepiej mieć solidną poduszkę finansową, a więc określoną kwotę odłożoną na tak zwaną czarną godzinę. W końcu nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że nasza sytuacja finansowa nagle się nie pogorszy z powodu nieprzewidzianych wydatków. O jeszcze jednym lepiej nie zapominać, kiedy uznamy, że wcześniejsza spłata pożyczki jest dla nas naprawdę opłacalna. Koniecznie musimy skontaktować się z pożyczkodawcą już po wykonaniu przelewu. Chodzi o upewnienie się, że pożyczka została całkowicie spłacona i rzeczywiście nie mamy nawet groszowych zaległości.

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek