DOBIERZ PARAMETRY TWOJEJ OFERTY


KWOTA POŻYCZKI
pln
OKRES SPŁATY
mc
OPROCENTOWANIE
%
RATA MIESIĘCZNA

Wniosek o pożyczkę - co zrobić, aby nie został odrzucony?

Jak skutecznie starać się o pożyczkę?

Ludzie wydają więcej, niż zarabiają, a zarobki zazwyczaj nie są wystarczające w stosunku do potrzeb. Dodatkowe środki są potrzebne na zakup sprzętu domowego, samochodu albo wczasów. Niekiedy pieniądze są konieczne, by dotrwać do najbliższej wypłaty. Polacy coraz chętniej biorą kredyty i pożyczki. Zdarza się jednak tak, że instytucja, do której zwracamy się z wnioskiem o sfinansowanie naszych planów, odmawia wypłaty środków. Co zrobić, żeby wniosek o pożyczkę nie został odrzucony?

Formalne przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę:

  • Błędy we wniosku

Pierwszą przyczyną, całkowicie zależną od pożyczkobiorcy, jest niewłaściwe wypełnienie wniosku. Wpisanie danych do niewłaściwej rubryki w przypadku wypełniania online aktywnego formularza zostanie automatycznie wyłapane. Najczęstsze błędy formalne polegają na błędach literowych (zmiana kolejności liter, opuszczenie lub zdublowanie jakiejś litery) lub pomyłce przy wpisywaniu ciągów literowych w numerze PESEL, lub w numerze dokumentu tożsamości. Wypełnianiu wniosku towarzyszą emocje. Pod ich wpływem niejedna osoba zamiast daty urodzenia wpisuje datę aktualną, a nikt nie da pożyczki noworodkowi. Dlatego wypełniony wniosek należy spokojnie przeczytać, a nawet poprosić kogoś bliskiego o jego sprawdzenie. Wnioski są skanowane i wczytywane przez systemy komputerowe, a komputera nie interesuje to, czy osoba składająca wniosek jest np. dyslektykiem.

  • Limit wieku

Większość instytucji udzielających pożyczek określa zarówno dolną, jak i górną granicę wiekową pożyczkobiorcy i może się ona nieco różnić. W jednym miejscu mogą uznać udzielenie pożyczki siedemdziesięciolatkowi za zbyt ryzykowne, w innym uznają, że nie jest on jeszcze na to za stary. Warto sprawdzić to wcześniej.

  • Podanie nieprawdziwych informacji

Podawanie nieprawdziwych danych o miejscu zatrudnienia, zawyżanie swoich dochodów albo ukrywanie swoich długów i innych zobowiązań finansowych zdarza się dosyć często, zwłaszcza w przypadku osób korzystających z usług parabanków. Brak wymogów dotyczących zaświadczeń o zarobkach z miejsca pracy nie oznacza, że nie ma możliwości weryfikacji. Istnieją aplikacje i bazy danych do weryfikacji danych osobowych oraz bazy danych dłużników. Nieprawdziwe dane o zatrudnieniu i wysokości zarobków skompromitują wnioskodawcę nie tylko wobec pracodawcy, ale mogą zamknąć drogę do ewentualnej pożyczki nie tylko w miejscu, w którym wniosek został złożony.

  • Brak możliwości weryfikacji wniosku

Przy składaniu wniosku online następuje proces weryfikacji formularza rejestracyjnego przy pomocy podanego adresu mailowego lub numeru telefonu. Podanie złych danych spowoduje, że nie dotrze mail z linkiem potwierdzającym rejestrację lub kod SMS. Wymaganą weryfikacją może być wykonanie minimalnego przelewu weryfikacyjnego. Dane podane we wniosku muszą być zgodne z danymi na naszym koncie osobistym w banku. Firmy udzielającej pożyczki nie interesuje to, czy był to błąd przypadkowy, czy celowy.
Finansowe przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę

  • Brak stałych dochodów

Spłata pożyczki rozkładana jest na regularne raty i dlatego udzielający pożyczki woli osoby o stałych i regularnych dochodach. Przedstawiciele wolnych zawodów oraz ci, których praca jest wybitnie sezonowa, będą musieli się liczyć z tym, że konieczne będzie dodatkowa weryfikacja np. poprzez potwierdzenie historii dochodów. Taką weryfikacją może być historia przelewów na nasze konto bankowe, warto więc mieć konto osobiste, z którego korzystamy już jakiś czas.

  • Niespłacone zobowiązania

Niektóre banki i firmy udzielające pożyczek wymagają tego, by pożyczkobiorca nie miał żadnych niespłaconych pożyczek. Z zaciągnięciem kolejnej pożyczki trzeba wówczas poczekać do momentu spłacenia poprzedniej. Działanie to ma zapobiegać wchodzeniu w pętle zadłużenia. Udzielenie pożyczki komuś, kto jej nie spłaci, nie jest dobrym interesem. Spóźnianie się lub, co gorsza, zaleganie ze spłatą rat wcześniej zaciągniętych pożyczek, najczęściej dyskwalifikuje potencjalnego pożyczkobiorcę. Pozostaje wówczas korzystanie z usług firm, które udzielają pożyczek bez BIK, KRD, BIG lub ERIF, ale na innych warunkach finansowych.

  • Niska zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to ocena naszych obecnych i przyszłych możliwości spłaty pożyczki. Polityka udzielania pożyczek przez daną instytucję bierze tu pod uwagę nasze zarobki, dotychczas zaciągane i spłacane pożyczki i kredyty, wiek, wysokość pożyczki, wielkość rat i okres spłaty. Ocena zdolności kredytowej zależy też od tego, kto tej pożyczki udziela. Może okazać się, że wnioskowanie o niższą kwotę niż planujemy oraz rozłożenie jej spłaty na dłuższy okres przyczyni się do tego, że nasza zdolność kredytowa zostanie zweryfikowana pozytywnie. Naszą zdolność kredytową mogą w niektórych bankach obniżać liczne zaciągnięte, ale spłacone pożyczki. Bank może uznać, że mamy skłonność do ryzykownego zaciągania zobowiązań.
Podsumowanie

Najważniejsze elementy decydujące o rozpatrzeniu wniosku o pożyczkę to:

  1. poprawnie wypełniony wniosek z kompletnymi i prawdziwymi danymi
  2. stabilne zatrudnienie i regularne dochody
  3. dobra historia kredytowa

Banki i firmy pożyczkowe nie mają obowiązku uzasadniania odrzucenia wniosku o pożyczkę. To, że jeden bank odmówił nam udzielenia pożyczki, nie oznacza, że w drugim banku będzie tak samo. Niskie i krótkoterminowe pożyczki niosą ze sobą mniejsze ryzyko dla pożyczkodawcy. Przede wszystkim należy wyeliminować błędy, które zależą od nas.