Kredyt dla firm
Każda firma, aby funkcjonować na rynku i rozwijać się, potrzebuje środków na swoją działalność. Tymczasem jak podaje portal Business Insider, jedynie jedna piąta mikroprzedsiębiorstw korzysta z możliwości kredytowania. Około 70% właścicieli mikro- firm nie spłaca i nigdy nie zaciągało żadnego rodzaju pożyczek ani kredytów. Choć, oczywiście, nadmierne zadłużenie nigdy nie jest dobre, eksperci wskazują, że niechęć do pożyczania pieniędzy jest równie nierozsądna - w ten sposób polskie firmy tracą możliwości rozwoju, a w wielu przypadkach również szanse, by utrzymać się na rynku. Podpowiadamy, jak zapewnić fundusze swojej działalności, jakie rodzaje kredytów dla firm są dostępne w ofercie banków i kiedy warto się na nie zdecydować.
W jaki sposób zapewnić fundusze swojej działalności gospodarczej?
Odpowiednie finansowanie jest kluczowe dla wszystkich firm, bez względu na to, w jakich branżach one działają. Dzięki temu przedsiębiorca może zamawiać towar, opłacać pracowników, terminowo regulować swoje zobowiązania, czy też wcielać w życie swoje śmiałe plany i wizje. W momencie, gdy zyski z prowadzonej działalności nie wystarczają - lub zwyczajnie jeszcze jest na nie za wcześnie, pozostaje poszukać zewnętrznych źródeł finansowania. Oczywiście, idealnie jeśli uda nam się dostać dotację - w praktyce jednak jest to bardzo trudne rozwiązanie, dostępne jedynie po spełnieniu bardzo szczegółowych warunków, co udaje się jedynie nielicznym. Nie każdy może też liczyć na wsparcie rodziny. Zwykle przedsiębiorcy mają do dyspozycji przede wszystkim kredyty dla firm.
Ich oferta jest obecnie bardzo szeroka, dlatego też coś dla siebie wybierze zarówno właściciel niewielkiego rodzinnego przedsiębiorstwa czy startupu, jak i firma o ugruntowanej pozycji na rynku. Wielość możliwości często sprawia, że przedsiębiorcy mają wątpliwości, z jakich rozwiązań mogą skorzystać i co jest opłacalne.
Rodzaje kredytów dla firm dostępne w ofercie banków:
- Kredyt dla firm na start - przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Warunkiem jego uzyskania będzie przekonujący biznesplan, w którym wykażemy, że nasza inwestycja się zwróci.
- Kredyt obrotowy - kredyt przeznaczony dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku, w celu sfinansowania bieżącej działalności, na przykład wypłaty wynagrodzeń pracownikom czy pokrycia kosztów administracyjnych. Służy zachowaniu płynności finansowej w okresie, gdy firma czeka na swoje należności.
- Kredyt odnawialny na rachunku bankowym - podobnie jak kredyt obrotowy służy sfinansowaniu bieżącej działalności firmy. Przypomina on jednak bardziej kartę kredytową dla osób prywatnych - działa na zasadzie debetu, z którego możemy korzystać wtedy, gdy potrzebujemy, a bank nalicza odsetki jedynie od wykorzystanej kwoty.
- Kredyt inwestycyjny - udzielany jest firmom o ugruntowanej pozycji na rynku, w dobrej kondycji finansowej. Pieniądze mogą być przeznaczone wyłącznie na ściśle określony w umowie cel związany z rozwojem firmy - może to być na przykład zakup maszyn, badania nad nową formułą produktów czy modernizacja linii produkcyjnej.
- Kredyt hipoteczny dla firm - kredyt dla firm, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość.
W jaki sposób można uzyskać kredyt dla firmy?
W przeciwieństwie do kredytów dla osób prywatnych i szybkich pożyczek, uzyskanie kredytu firmowego wiąże się ze znacznie bardziej rozbudowanymi formalnościami. Zawsze konieczne będzie przygotowanie rzetelnego biznesplanu, a także przygotowanie szeregu dokumentów dotyczących funkcjonowania firmy: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS, Nip i Regon, a także zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, potwierdzające, że nie mamy zaległości wobec tych instytucji. Oczywiście posiadany wkład własny i zabezpieczenia (na przykład w postaci hipoteki lub majątku firmy) zwiększają szanse na uzyskanie korzystnego kredytu dla firmy.
Kredyt dla firm - czy warto?
Kredyt dla firmy to rozwiązanie, które niewątpliwie ma bardzo wiele zalet:
- pozwala zdobyć środki na start, na inwestycje lub na bieżące funkcjonowanie,
- powoduje, że przedsiębiorca może w pełni rozwinąć swoje skrzydła i realizować projekty, na które w przeciwnym wypadku nie mógłby sobie pozwolić;
- firma może przetrwać "gorsze" okresy, na przykład w oczekiwaniu na pieniądze od klientów i kontrahentów;
- firma zdobywa przewagę konkurencyjną i wyróżnia się na rynku.
Oczywiście, decyzja o zaciągnięciu kredytu w przypadku przedsiębiorstw powinna zawsze być bardzo szczegółowo przeanalizowana. Musimy dokładnie przemyśleć, jakie środki będą nam potrzebne i kiedy będziemy w stanie oddać całą sumę. Bardzo dokładnie należy policzyć przewidywany wzrost z inwestycji i uwzględnić to, że niektórzy z naszych kontrahentów mogą okazać się nierzetelni. Pamiętaj, że jeżeli firma jest w złej kondycji finansowej, to kredyt może jeszcze pogorszyć jej sytuację. Dla przedsiębiorcy, który ma pomysł na firmę i dokładnie przeanalizował wydatki i koszty, kredyt może być szansą.