DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Kredyt hipoteczny

Kiedy planujemy zakup własnego domu lub mieszkania, a wcześniej nie odłożyliśmy na ten cel setek tysięcy, to jedynym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Jak wygląda cały proces? Jakie dokumenty będziemy musieli dostarczyć? O tym już za chwilę!

Jak się zabrać za kredyt hipoteczny?

Idealne mieszkanie, domek na wsi czy przedmieściach, a może apartament w centrum miasta? Każdy marzy o swoim własnym gniazdku. Jednak na zakup takiej nieruchomości bez kredytu mogą sobie pozwolić nieliczni. Zatem kredyt hipoteczny jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Nie od każdego banku będziemy go w stanie otrzymać, jednak w dalszym ciągu mamy na rynku sporo instytucji, które się tym zajmują. Warto popytać o koszty i warunki w różnych miejscach, aby potencjalne negocjacje poszły prościej. Najważniejszymi rzeczami, na które należy zwrócić uwagę, jest wielkość marży, prowizja oraz produkty, jakie będziemy musieli dokupić od banku.

Musimy zdecydować, czy ważniejsza jest dla nas szybsza spłata, w jaki sposób zamierzamy zdobyć pieniędzy na ewentualny remont czy wykończenie oraz to, czy prowizja ma dla nas kluczowe znaczenie. W większości wypadków będziemy musli liczyć się z 20% wkładem, jednak niekiedy możemy spotkać się z ofertami 10-procentowymi.

Dokumentacja

Po podjęciu najważniejszych decyzji nadejdzie pora na skompletowanie dokumentów oraz złożenie wniosków. Dokumenty, jakie będziemy musieli zdobyć to:

  • Osobiste. Aktualny dowód osobisty, w niektórych wypadkach dodatkowy dokument ze zdjęciem;
  • Mówiące o naszych dochodach, historii kredytowej, czy jakichkolwiek zobowiązaniach finansowych. Zaświadczenie informujące o zarobkach musi być na druku bankowym. Dlatego należy je zdobyć od doradcy, pobrać ze strony lub uzyskać w placówce. Bardzo możliwe, że wymagany będzie również PIT z poprzednich 12 miesięcy z UPO, w przypadku gdy zeznanie było składane drogą internetową.
  • Mówiące o sytuacji prawnej danej nieruchomości. Należy do nich wypis z księgi wieczystej, akt notarialny mówiący o tytule własności, KRS dewelopera, prawomocne umożliwienie budowy, a także wypis z rejestru gruntów.

Dokumenty, jakie wymagają banki, w większości wypadków nie różnią się od siebie wcale, albo tylko nieznacznie. Warto jednak sporządzić listę, abyśmy nie zapomnieli o żadnym z nich. Są one wymagane w czasie składania wniosku, a tylko jeśli zrobimy to wraz z kompletem poprawnie wypełnionych dokumentów, trafi on w ręce analityka.

Weryfikacja wniosku

W momencie otrzymania wniosku wraz z pełną dokumentacją bank rozpocznie ich weryfikację. Weźmie pod lupę naszą zdolność kredytową oraz obliczy ryzyko, jakie będzie musiał podjąć, udzielając nam kredyt. Zbada nasze dochody, zobowiązania oraz nieruchomość, która ma być zabezpieczeniem. W celu weryfikacji bank zleci lub samodzielnie wyceni nieruchomość, która ma zostać przedmiotem kredytowania. Przeprowadzenie wszelkich analiz zajmuje od dwóch do czterech tygodni. W niektórych wypadkach proces ten może sięgnąć nawet 6 tygodni. To jak długo będziemy czekali na decyzję kredytową, jest dość zależne od nas. Czas, w jakim dostarczymy konieczne dokumenty, to czy będą one miały braki, czy błędy, oraz łatwość wyceny nieruchomości wpływa na czas oczekiwania. Sama decyzja kredytowa nie powoduje możliwości podpisania umowy. Jest ona ważna od miesiąca do trzech oraz liczy kilkanaście stron. Wcześniej należy poprosić o jej wzór, dokładnie się w niego zagłębić oraz zaznaczyć punkty budzące nasz niepokój, czy wątpliwość. Przed złożeniem podpisu należy porozmawiać o nich z doradcą. Należy również zweryfikować umowę właściwą. Mogą się w niej znaleźć błędy w danych osobowych, datach kredytu czy na temat informacji o nieruchomości.

Wypłata kredytu hipotecznego

Przed wypłaceniem pieniędzy przez bank, musimy spełnić określone warunki. Mogą one być różne, na przykład złożenie dyspozycji rozpoczęcia kredytu, zaprezentowanie aktu notarialnego, które jest potwierdzeniem własności, wniesienie wniosku o ustanowienie hipoteki czy ustosunkowanie się do wszelkich opłat skarbowych, czy podatków. Wnioskowanie zakończy się udostępnieniem środków przez bank, czyli przelewem części kredytu lub jego całości na konto kredytobiorcy.

Jak sprawa wygląda z wkładem własnym? Bez niego nie otrzymamy przelewu od żadnego banku. Wkładem własnym są środki, jakie w połączeniu z kredytem pozwolą nam na sfinalizowanie całej inwestycji. Jego wysokość jest zależna od danej instytucji i w niektórych wypadkach nie musi być to gotówka.

Jeśli tylko bank na to pozwoli może to być działka budowlana, na której zamierzamy przeprowadzić inwestycję, darowizna, lokata, inna nieruchomość, czy oszczędności znajdujące się na koncie emerytalnym.

Jakie są zalety kredytu hipotecznego?

Zaletami kredytu hipotecznego są:

  • Umożliwia on nam sfinalizowania zarazem bardzo kosztownej, jak i opłacalnej inwestycji. Ceny nieruchomości stale rosną, dlatego późniejsza, ewentualna sprzedaż może przynieść spory zysk;
  • Oprocentowanie względem pozostałych kredytów nie stoi na wysokim poziomie;
  • W przypadku, gdy mamy spory wkład własny, jego spłacenie nie zajmie nam zbyt wiele czasu.