Kredyt krótkoterminowy
Kredyty krótkoterminowe to mniej popularna w Polsce forma zaciągania zobowiązania finansowego w banku, bardzo często kredyt krótkoterminowy mylnie pojęcie utożsamiany jest przez potencjalnych klientów z szybkimi pożyczkami pozabankowymi. Obie formy mają bardzo dużo podobieństw, ale istnieją jednak liczne różnice pomiędzy tymi produktami finansowymi. Kredyt jak można się domyślić jest udzielany wyłącznie przez bank i do jego uzyskania należy spełnić inne warunki.
Czym jest kredyt krótkoterminowy ?
Kredyty udzielane przez banki są bardzo zróżnicowane, można je klasyfikować według różnych kryteriów. Jednym z kryteriów może być przykładowo przeznaczenie kredytu i tu wyróżniamy kredyt hipoteczny, kredytach konsolidacyjnych lub kredytach konsumpcyjnych. Natomiast z punktu widzenia okresu spłaty kredytu ofertę można podzielić na:
- Kredyty krótkoterminowe(okres jego spłaty wynosi do 1 roku)
- Kredyty średnioterminowe(okres jego spłaty wynosi do 3 lat)
- Kredyty długoterminowe(okres jego spłaty wynosi 3 lat i więcej)
Czym różni się kredyt długoterminowy i krótkoterminowy? Ten pierwszy najczęściej zaciągany jest na konkretny cel np. inwestycyjne. Zobowiązania finansowe na krótki okres cechuje niska kwota pożyczki, a także krótszy okres spłaty zadłużenia. Najczęściej okres trwania umowy wynosi od 3 do 12 miesięcy, kwota kredytu to: 1000 zł do 5000 zł. Również ilość formalności jest mniejsza, szybciej zostaje podjęta decyzja kredytowa. Coraz więcej banków wprowadza do swojej oferty okazjonalne kredyty dla swoich stałych i nowych klientów. Kredyty w takiej formie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ponad to taka oferta pozwala bankom na przywiązanie klienta do siebie.
Na jaki cel najczęściej konsumenci przeznaczają pieniądze z kredytu: zorganizowanie świąt, wakacje, zakup prezentów, markowe ubrania, przeprowadzenie drobnych remontów itd. Dodatkowo bardzo często kredytodawca oferuję klientowi możliwość otrzymania kart kredytowych, która ma na celu zachęcać do kolejnych zakupów. Zbliżoną ofertę proponują sklepy, umożliwiając kupowanie na raty bez odsetek na przykład sprzętu RTV i AGD. Najczęściej oferty kredytów krótkoterminowych ma charakter promocji. Banki walczą o nowych klientów oferując im szybkie i łatwej w uzyskaniu pożyczki na małą kwotę oraz przy uproszczonych procedurach weryfikacji zdolności kredytowej. W ten sposób bank zyskuje nowych klientów, ale jednocześnie niska maksymalna kwota pożyczki oraz krótki okres spłaty powoduje, że bank niewiele ryzykuje udzielając takiego kredytu. Wszystko z korzyścią dla klienta.
Na jakich zasadach przyznawanie są kredyty krótkoterminowe?
Procedury wymagane przez banki różnią się od tych, które posiadają chwilówki. Jednak obie instytucje finansowe wymagają spełnienia kilka podstawowych warunków, w większości firm wystarczy:
- Ważny dowód osobisty;
- Pełnoletniość;
- Zamieszkanie na terenie kraju;
- Obywatelstwo polskie;
- Brak wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników.
Konieczne jest spełnienie kilku kwestii, które zawsze są sprawdzane przez instytucje bankowe. Niezbędne jest posiadanie choćby niewielkiej zdolność kredytowej, co nie jest tak ciężkie do pozyskania. Ze względu na niską kwotę kredytu, najczęściej od 1 tysiąca do 5 tysięcy złotych, większość osób,które posiada zatrudnienie lub są beneficjentami świadczeń społecznych, będzie w stanie spłacić takie zobowiązanie finansowe. Kolejną kwestią jest sprawdzanie przez banki naszej historii kredytowej i określenie naszej wiarogodności jako kredytobiorcy. Odbywa się to na podstawie bazy BIK, gdzie zapisana jest nasza historia kredytowa. Dzięki temu bank będzie miał dostęp do wszystkich informacji na temat finansów, terminowych lub nieterminowych spłat oraz ewentualnych długów. Należy też pamiętać, że pozostaje jeszcze rejestr KRD, w którym zapisane są wszystkie osoby zadłużone. Widniejąc w tym rejestrze niestety nie będziemy mieli szans na uzyskanie kredytu krótkoterminowego nawet w bardzo niskiej kwocie. W takiej sytuacji pozostają jedynie nieliczne instytucje pozabankowe. Firmy te opierają swoją działalność na innych zasadach niż banki, dlatego otrzymanie pożyczki finansowej jest tam możliwe, ale tylko w nielicznych firmach.
Jakie zalety ma kredyt krótkoterminowy?
Produkty kredytowe mają bardzo dużo stałych klientów i cieszą się niesłabnącą popularnością od kilku lat. Statystycznie Polacy najczęściej sięgają właśnie po kredyt krótkoterminowy. Według badań Związku Banków Polskich, kredyty na krótki okres są preferowane przez 91% ankietowanych. Wynika to z tego, że większość osób nie chce spłacać pożyczki gotówkowej latami. Zdecydowanie korzystniej jest szybko zwrócić dług i nie martwić się o raty kredytu, które bardzo mocno potrafią obciążać budżet domowy.
Oto największe zalety takiej formy kredytowania:
- Kredyty krótkoterminowy można dostać bez większych formalności.
- Decyzja kredytowa jest szybko podejmowana przez bank, nie musimy czekać tygodniami.
- Dostępność jest ogromna, niemal każdy bank zaoferuję nam pożyczkę krótkoterminową.
- Wystarczy nawet niewielka zdolność kredytowa.
- Szybko spłacamy zadłużenie.
- Pożyczkę możemy zaciągnąć na dowolny cel.
- Koszty kredytu nie są wysokie.
- Stali klienci mogą zaciągnąć kredyt online, bez wychodzenia z domu.