DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Kredyt samochodowy

W dzisiejszych czasach samochód jest bardzo potrzebny. Wiele osób pracuje w sporej odległości od miejsca zamieszkania, musi zawieźć dzieci do szkoły, zrobić zakupy, szybko przemieścić się z miejsca na miejsce. Poruszanie się samochodem pozwala znacznie oszczędzić czas, wygodnie i szybko załatwić niezbędne sprawy. Zakup samochodu to spore koszty, na które nie wszystkich stać. Dobry, sprawny samochód to koszt kilkudziesięciu tysięcy, a mało kto dysponuje taką gotówką. Jeżeli marzy się nam auto z salonu, koszty są jeszcze wyższe. W takim wypadku na pomoc przychodzi kredyt samochodowy.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to jeden ze sposobów pozwalających sfinansować zakup auta. Oczywiście, aby kupić auto, można zaciągnąć zwykłą pożyczkę, ale kredyt na samochód jest dużo korzystniejszy. Ma niższe oprocentowanie, jest tańszy od kredytu gotówkowego. Kredyt może być przeznaczony na zakup nowego lub używanego samochodu, motocyklu, innego pojazdu lub jego naprawę. Zabezpieczeniem kredytu jest najczęściej kupiony pojazd. Każda instytucja finansowa posiada inne oferty i koszty kredytu, które najczęściej obejmują prowizję za udzielenie kredytu, oprocentowanie i dodatkowe ubezpieczenia. Pod uwagę należy również wziąć sumę i okres kredytowania, możliwość wcześniejszej spłaty oraz odsetki karne. Przydatne mogą być również wakacje kredytowe, które pozwolą przez miesiąc odpocząć od rat.

Czasami, zwłaszcza gdy kredyt zaciągany jest na dużą sumę, wymagany jest wkład własny. Kredyt samochodowy można spłacać na różne sposoby. Najbardziej popularne są raty równe lub malejące, rozłożone na określony czas. Istnieje też możliwość jednorazowej spłaty kredytu. Jest to rzadko wybierana opcja, trzeba posiadać duży wkład własny, najczęściej stosowana jest w punktach kredytowych w salonach samochodowych. Kredyt można spłacić po kilu latach od zakupu samochodu. Inna opcja to tzw. kredyt balonowy. Podzielony jest na trzy części, pierwsza to wkład własny, ok. 10% wartości pojazdu, druga to comiesięczne, równe raty i ostatnia, końcowa rata, która wynosi do 50% wartości otrzymanego kredytu. Zamiast spłaty ostatniej, balonowej raty można zdecydować się na wymianę kredytowanego pojazdu na nowy. Kredyt balonowy nie jest popularny, można go uzyskać jedynie w kilku bankach.

Jakie trzeba spełniać warunki, aby otrzymać kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy to zobowiązanie między bankiem a kredytobiorcą. Jak każde zobowiązanie wymaga spełnienia kilku warunków, umożliwiających pożyczenie pieniędzy. Aby starać się o kredyt należy być pełnoletnim, wymagany jest dowód osobisty. Ważna jest zdolność kredytowa oraz pozytywna historia w BIKu. Banki do pozytywnego rozpatrzenia wniosku potrzebują zaświadczenia o dochodach, czasami wystarczą same wyciągi z konta. Niezbędne jest zaświadczenie o braku wpisu pojazdu jak zastaw oraz dokument potwierdzający zakup pojazdu. Może to być faktura lub umowa kupna-sprzedaży. Aby otrzymać kredyt, należy również posiadać  ważne ubezpieczenie samochodu. Banki najchętniej udzielają kredyt na zakup nowego samochodu. Pożyczka, która ma być przeznaczona na kupno używanego pojazdu, nie jest już tak łatwa do uzyskania. Każdy bank ma swoje przepisy, które określają maksymalny wiek, ewentualnie przebieg i wartość pojazdu, na który może być udzielony kredyt. Aby ubiegać się o kredyt samochodowy, należy udać się do banku lub skorzystać z możliwości złożenia wniosku przez internet.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Banki, udzielając kredyt, muszą mieć jakieś zabezpieczanie. W przypadku kredytu samochodowego zabezpieczeniem jest samochód. Zabezpieczenie może mieć różną formę, np. zastawu rejestrowego. Oznacza to, że w przypadku braku spłaty długu, pojazd przejdzie z dyspozycję banku. W dowodzie rejestracyjnym musi być zamieszczona informacja o wpisie do Krajowego Rejestru Zastawów. Inna forma zabezpieczenia to przewłaszczenie. Oznacza, że bank jest współwłaścicielem pojazdu, jest wpisany do dowodu rejestracyjnego. Jeszcze inny typ zabezpieczenia to cesja praw z polisy AC. W momencie, gdy kredytobiorca spowoduje wypadek, pieniądze z polisy są przekazywane do banku.

Czy warto zdecydować się na kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest dobrym rozwiązaniem, kto chce kupić samochód, ale nie posiada potrzebnych środków. Oferta jest dużo bardziej opłacalna od pożyczek gotówkowych, ale należy pamiętać o warunkach i zabezpieczeniach, jakich wymaga bank. Kredyty samochodowe oferują niemal wszystkie banki, dlatego warto porównać oferty, aktualne promocje i wybrać tę najkorzystniejszą. Nie zawsze niskie raty oznaczają tani kredyt. Trzeba sprawdzić wszystkie koszty dodatkowe, dopasować produkt bankowy do swoich potrzeb i dopiero wtedy podjąć decyzję. Podstawowe zalety kredytu samochodowego to:

  • długi okres spłaty, nawet do 10 lat,
  • jest dużo tańszy od kredytu gotówkowego,
  • jest elastyczny, można negocjować z bankiem warunki umowy,
  • wybór dogodnego systemu spłaty,
  • możliwość kupna nowego lub używanego pojazdu,
  • duży wybór kredytów dostępnych na rynku.

Podsumowując, można stwierdzić, że kredyt samochodowy jest rozwiązaniem, który każdy może dopasować do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Pozwala spełnić marzenie o wymarzonym aucie, którego spłata nie musi być uciążliwa.