DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Pożyczka hipoteczna

Oferta produktów finansowych nieustannie jest poszerzana. W ostatnim czasie coraz więcej osób chętnie sięga po propozycje umożliwiające uzyskanie pożyczki nawet przez osoby zadłużone, z niekorzystną historią kredytową, brakiem stałych dochodów albo też niskimi dochodami. Taki charakter ma pożyczka hipoteczna, która jest dostępna w instytucjach pozabankowych. Może też zostać udzielona przez prywatnego inwestora w formie pożyczki prywatnej.

Dla kogo jest przeznaczona pożyczka hipoteczna?

Pożyczka pod hipotekę stanowi idealne rozwiązanie w przypadku osób, których wniosek kredytowy został odrzucony albo po prostu potrzebują
odpowiedniego zabezpieczenia, aby w ogóle otrzymać pożyczkę. Sytuacja taka nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ wystarczy mieć niski scoring w bazie BIK, mieć odnotowane jakieś zadłużenie w KRD albo borykać się z problemem braku stałych dochodów i mogą się pojawić kłopoty z pozytywną weryfikacją złożonego wniosku o pożyczkę. Pożyczka hipoteczna jest również doskonałym pomysłem na zastrzyk finansowy dla osób z zajęciami komorniczymi, emerytów i rencistów. To także odpowiednia metoda, aby uzyskać naprawdę wysoką kwotę np. na rozkręcenie własnego biznesu. W każdym razie cel wnioskowania o pożyczkę nie ma żadnego znaczenia. Warto podkreślić, że zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomość jest na tyle wiarygodne, że firmy pożyczkowe pozabankowe czy prywatni inwestorzy nie muszą tracić czasu na sprawdzenie rejestru dłużników czy wysyłać zapytań do bazy BIK.

Warunki przyznania

Najważniejszy dokument to oczywiście posiadanie prawa własności konkretnej nieruchomości. Jeżeli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, to potrzeba zgody współwłaściciela i jego przystąpienia do umowy pożyczki. Czynnikiem decydującym przy ustalaniu maksymalnej kwoty pożyczki pod hipotekę okazuje się wartość owej nieruchomości. Obciążenie księgi wieczystej wpisami w dziale III i w dziale IV najczęściej ogranicza wysokość zobowiązania finansowego do 50% wyceny tejże nieruchomości. W związku z tym, że oferta hipoteczna może wynosić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych, to warto dobrze się zastanowić nad harmonogramem spłaty. Wiadomo, że im dłuższy okres na spłatę, tym niższe raty, ale zarazem więcej pieniędzy do oddania. Warto podkreślić, że nieruchomość może mieć charakter nie tylko budynkowy, ale i gruntowy czy lokalowy. Oznacza to, że oprócz mieszkań własnościowych i domów jednorodzinnych także działki budowlane, działki rolne czy też lokale usługowe mogą stanowić zabezpieczenie pożyczki hipotecznej. Nie może nim jedna zostać nieruchomość, na którą jest ustanowiony kredyt hipoteczny. Dodatkowe wymogi są w zasadzie podobne, jak w przy udzielaniu innych pożyczek. O pożyczkę hipoteczną mogą się zatem ubiegać osoby pełnoletnie, które mają polskie obywatelstwo i zameldowanie na terenie naszego kraju.

Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?

Podstawą bezpieczeństwa jest oczywiście sporządzenie transparentnej umowy, w której nie znajdą się żadne budzące uzasadniony niepokój sformułowania. Pożyczkobiorca powinien mieć precyzyjnie określone wszystkie zobowiązania wobec pożyczkodawcy. Kluczowe znaczenie ma dokładny harmonogram spłat oraz opis ewentualnych sankcji w razie poślizgu w spłacie pożyczki pod hipotekę. Bardzo ważne, aby umowa została zawarta w obecności notariusza, który sprawdzi jej zgodność z obowiązującym prawem i przepisami. Jednocześnie poświadczy jej rzetelność. W ten sposób zabezpiecza się tak naprawdę interesy obu stron transakcji. Co więcej, otrzymanie pożyczki hipotecznej nie oznacza przeniesienia praw do dysponowania daną nieruchomością na pożyczkodawcę. Dlatego pożyczka hipoteczna jest bezpieczna, o ile oczywiście pożyczkobiorca wywiązuje się z zapisów umowy i spłaca raty według ustalonego harmonogramu. Pożyczka pod hipotekę to ciekawy produkt finansowy, ponieważ:

  • Szukać pożyczki i składać wniosek o jej przyznanie można online
  • Jest dostępna praktycznie dla każdego, kto dysponuje nieruchomością
  • Można uzyskać wysoką kwotę pożyczki, która zależy od wartości danej nieruchomości
  • Nie trzeba się martwić zła historią kredytową lub wpisami w KRD
  • Nieważny (dla pożyczkodawcy) jest cel wzięcia pożyczki.