Pożyczka prywatna
Weryfikacja złożonych wniosków kredytów lub pożyczkowych w BIK albo w KRD niekoniecznie musi mieć pozytywny finał. Jednak odmowa przyznania w instytucji finansowej nie oznacza, że należy pożegnać się całkowicie z możliwością otrzymania określonej kwoty pieniędzy. Dla wielu osób jedyną szansą na szybkie, bezproblemowe uzyskanie gotówki i to bez zaświadczeń czy sprawdzania BIK okazuje się pożyczka prywatna. Sprawdźmy zatem, czym jest ten produkt finansowy i w jaki sposób można się o niego ubiegać.
Czym jest pożyczka prywatna?
Mówiąc wprost to pożyczka udzielona przez osoby prywatne, a nie przez bank bądź firmę pożyczkową. W szerokim znaczeniu będzie to nawet zastrzyk finansowy od członków rodziny czy przyjaciół - najczęściej na słowo i bez podpisanej umowy. Jednak w tym przypadku chodzi o nieco inną formę, ponieważ pożyczkodawcami nie są osoby z najbliższego kręgu, lecz prawdziwi inwestorzy dysponujący odpowiednimi środkami finansowymi. Dogadanie się słowne zastępuje też stosowna umowa na piśmie oraz konkretne zabezpieczenie, zazwyczaj w postaci zastawu bądź weksla. Pożyczka prywatna okazuje się zatem dla inwestorów w miarę prostą i szybką metodą na zarabianie na własnych oszczędnościach. To jedna z form inwestycji, często bardziej opłacalna niż lokata oszczędnościowa oraz mniej ryzykowna niż fundusze inwestycyjne czy papiery wartościowe. Pożyczki prywatne pod zastaw albo pod weksel to raczej pewne pieniądze, chyba że pożyczkobiorca jest bankrutem. Nawet w tej ostatniej sytuacji inwestor może jednak odzyskać swoje pieniądze. W każdym razie odpowiednie oprocentowanie przynosi inwestorowi stały zysk, a dla zabezpieczenia interesów obu stron zostaje zawarta umowa pisemna. W niej powinny znaleźć się konkretne zasady, na podstawie których pożyczkobiorca otrzymuje gotówkę. To przede wszystkim kwestia warunków i harmonogramu spłaty, łącznie z ewentualnymi konsekwencjami wynikającymi z braku wywiązywania się z ustaleń.
Kto może skorzystać z tego produktu?
Oferta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Przede wszystkim są to osoby z negatywną historią kredytową czy zadłużeniem. Jednak ,równie często pożyczkobiorcami okazują się ci, którzy utrzymują się z zasiłków, nie mają wysokich dochodów albo stałej pracy. To również mogą być młodzi przedsiębiorcy dopiero zaczynający swoją przygodę z biznesem czy właściciele niewielkich firm, a nawet ci, którzy liczą na możliwość
ustalenia z pożyczkodawcą naprawdę preferencyjnych warunków spłaty (co jest jak najbardziej możliwe). Warto podkreślić, że prywatni inwestorzy ograniczają formalności do minimum. Konieczne jest podanie podstawowych danych identyfikacyjnych oraz podpisanie umowy. Niekonieczne też zaglądają do baz gospodarczych. Zabezpieczenie dla inwestora stanowi weksel albo zastaw pod nieruchomość czy samochód, więc ryzyko dla niego jest naprawdę znikome. A dla pożyczkobiorcy? To już zależy od wywiązywania się z ustaleń zawartych w umowie. W przypadku terminowej spłaty nic nie grozi, ale już przy unikaniu regulowania zadłużenia należy się liczyć z utratą zastawionego majątku bądź wizytą komornika.
Oferty: pożyczki prywatne - Gdzie szukać?
Chyba dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że najłatwiej korzystną ofertę znaleźć w internecie. Można skorzystać z platformy pośredniczącej, która pomaga nawiązać kontakt z inwestorem albo szukać na forach tematycznych. Pożyczka prywatna nie jest jeszcze tak popularną formą, jak ma to miejsce w krajach anglosaskich. Jednak coraz większa grupa docenia zalety tego rozwiązania, takie jak:
- Dostępność dla osób praktycznie w każdej sytuacji finansowej i losowej
- Indywidualne podejście i możliwość negocjacji z inwestorem w kwestii wysokości oprocentowania
- Elastyczne warunki, często korzystniejsze niż w banku czy firmie pożyczkowej
- Dowolna kwota pożyczki (górną granicę stanowią zazwyczaj możliwości finansowe pożyczkodawcy)
- Możliwość znalezienia oferty pożyczki online
Przed podjęciem decyzji warto zawsze zastanowić się nad swoją kondycją finansową pod kątem spłaty. Nie należy też zaniedbywać sporządzenia umowy. Każda decyzja finansowa powinna być dobrze przemyślana.