DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Pożyczka prywatna Katowice

Bank negatywnie zweryfikował złożony wniosek o kredyt, a firma z sektora pozabankowego odrzuciła prośbę o pożyczkę? To jest problemem dla potencjalnego pożyczkobiorcy, ale na szczęście pozostaje jeszcze jedna opcja. Okazuje się, że można uzyskać finansowanie od prywatnego inwestora. Przyjrzyjmy się temu, na jakich zasadach otrzymuje się tego typu zobowiązanie i jak szukać ofert pożyczek prywatnych w Katowicach i w województwie śląskim.

Specyfika pożyczek prywatnych, czyli społecznościowych


Najwięcej osób korzysta z ofert bankowych lub firm pożyczkowych. Jednak istnieje też opcja pożyczki udzielanej przez osoby fizyczne, zwane inwestorami. Oczywiście w szerszym znaczeniu także zastrzyk finansowy od członka rodziny ma charakter pożyczki prywatnej. Jednak w takiej sytuacji pożyczkodawcy nie są nastawieni na zysk, a na pomoc.

Inaczej to wygląda, kiedy pożyczkodawcą jest obcy inwestor, dla którego ten rodzaj zobowiązania okazuje się doskonałym sposobem na zarabianie na własnych, wolnych środkach finansowych. Zamiast słownego dogadania się między osobami z najbliższego kręgu, mamy też do czynienia ze spisaniem umowy pożyczkowej oraz konkretnym zabezpieczeniem w postaci weksla lub zastawu.

Odpowiednia wysokość oprocentowania pozwala osiągnąć inwestorowi stały zysk – zdecydowanie większy niż na lokacie bankowej.

Kto z reguły korzysta z pożyczek społecznościowych?

Grono odbiorców okazuje się naprawdę szerokie. O pożyczkę prywatną ubiegają się przede wszystkim osoby:

  • z zadłużeniem,
  • z zajęciem komorniczym,
  • z negatywną historią kredytową,
  • z brakiem stałych lub wysokich dochodów,
  • pozbawione stałej pracy,
  • utrzymujące się z zasiłków,
  • będące właścicielami startujących firm.

Należy przy tym podkreślić niewielką ilość formalności do spełnienia. Kluczowe jest posiadanie dowodu tożsamości i bycie osobą pełnoletnią. Natomiast inwestorzy nie mają uprawnień do sprawdzenia bazy BIK. Nie zaglądają też do baz gospodarczych. Potencjalny pożyczkobiorca nie musi dostarczać zaświadczeń z pracy. Z tego wynika, że ten typ zobowiązania jest dostępny w niemal każdej sytuacji losowej i finansowej.

Inwestor ma stosowne zabezpieczenie swoich interesów w postaci zastawu na nieruchomość lub samochód. Często także wykorzystuje się weksel, który ma moc papieru wartościowego. A jak to wygląda od strony pożyczkobiorcy? W przypadku regularnej spłaty nic nie grozi. Gorzej, gdy zaniecha się regulacji zobowiązania. W takiej sytuacji pożyczkodawca ma prawo uruchomić weksel lub domagać się swoich praw na drodze sądowej, co może się skończyć np. utratą nieruchomości przez pożyczkobiorcę.

Jak szukać pożyczek prywatnych?

W Katowicach i na całym Śląsku bez problemu można trafić na ogłoszenia prywatnych pożyczek krótkoterminowych i długoterminowych. Jednak bez wątpienia najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się szukanie na forach tematycznych albo serwisie pośredniczącym. Pożyczki społecznościowe online umożliwiają negocjacje z inwestorem, szczególnie w kwestii proponowanej wysokości oprocentowania.