DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Czy mając zadłużenie znajdę pożyczkodawcę?

Masz jakieś zadłużenie? To jesteś jednym z niemal dwuipółmilionowej grupy, osób zadłużonych w naszym kraju. Znaleźć się w takiej sytuacji naprawdę łatwo. Co jednak możesz zrobić, jeżeli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy i czy w ogóle masz jakiekolwiek szanse na znalezienie pożyczkodawcy? Trudna sprawa, ale możliwa do realizacji.

 

Zadłużenie to nie koniec świata!

Tego typu problem finansowy wymaga przede wszystkim rozważnych działań. Lepiej dwa razy pomyśl, a dopiero potem działaj i przede wszystkim nie uchylaj się od odpowiedzialności. Od razu ważna uwaga – nie licz na przychylność banków, które unikają udzielania kredytów osobom zadłużonym. Na usprawiedliwienie należy podkreślić, że to nie kwestia złej woli, ale przepisów wynikających z prawa bankowego. W każdym razie masz zadłużenie, to szukaj innych rozwiązań niż ubieganie się o kredyt bankowy. Na szczęście od kilku lat intensywnie rozwija się sektor pożyczek pozabankowych i to już jest opcja bardziej realna. Jednak zanim jeszcze zaczniesz szukać pożyczkodawcy, który byłby skłonny pozytywnie zweryfikować wniosek o pożyczkę złożony przez osobę zadłużoną, to wykonaj inne działania.

  •  Skontaktuj się ze swoimi wierzycielem (lub wierzycielami), aby wynegocjować korzystniejsze warunki na spłatę zaległości

Bardzo często taki krok pozwala uniknąć wpisu do baz dłużników, ale przede wszystkim na drodze mediacji można uzyskać jakiś kompromis np. wakacje kredytowe czy umorzenie przynajmniej części naliczonych odsetek z powodu niespłacania rat w terminie. Instytucje finansowe raczej chętnie przystają na rozwiązania pozwalające w jakikolwiek sposób odzyskać dług, nawet kosztem wydłużenia terminu na spłatę.

  •  Sprawdź BIK i KRD

Informacje o zadłużeniu nie trafiają od razu do baz, więc przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto to sprawdzić. Pamiętaj, że wierzyciel ma obowiązek wcześniejszego poinformowania o tym, że zamierza dokonać zgłoszenia do baz. Jeżeli tego nie dokonał, to raczej negatywnego wpisu nie ma (chyba że dokonano tego bezprawnie).

W jaki sposób otrzymasz pożyczkę, jeżeli jesteś dłużnikiem?

Na pewno nie w banku, ale w sektorze pozabankowym jakieś szanse oczywiście są. Opcji jest kilka.

Pożyczka bez BIK

Nie każdy pożyczkodawca weryfikuje wiarygodność potencjalnego pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli masz kiepską historię kredytową, to poszukaj firmy, która nie sprawdza bazy BIK. Zdarza się też, że nawet firmy sprawdzające BIK okazują się skłonne udzielić pożyczki osobie zadłużonej, ponieważ nieco inaczej oceniają zdolność kredytową swoich klientów. Wtedy jednak potrzebujesz jakiegoś dodatkowego zabezpieczenia. Najlepiej, kiedy jesteś w stanie wykazać wystarczająco wysokie dochody – konieczne jest oczywiście jakieś potwierdzenie np. wyciąg z konta.

Refinansowanie pożyczki

To ciekawa propozycja, jeżeli masz tylko jedno zaległe zobowiązanie finansowe. Oznacza spłatę zadłużenia poprzez zaciągnięcie nowego zobowiązania. Brzmi może nieco tajemniczo, ale chodzi o to, że jedną pożyczkę zastępuje się drugą – jednak automatycznie wiąże się to z korzystniejszymi warunkami oraz i to jest kluczowe, z uzyskaniem dodatkowej kwoty do przeznaczenia na cel dowolny. To doskonałe rozwiązanie, o ile nie liczysz na zbyt wysoki zastrzyk finansowy. Ten dodatek nie jest duży, ale przecież zarazem masz inny zysk, czyli obniżenie dotychczasowej raty. Aha, nie musisz zastanawiać się nad tym, w jaki sposób przeprowadzić całą operację, ponieważ formalności należą do pożyczkodawcy. Tobie pozostaje jedynie podpisanie nowej umowy
pożyczkowej.

Pożyczka konsolidacyjna

Kolejna korzystna opcja 2w1, z tym że tym razem nie chodzi o pojedyncze zaległe zobowiązanie. Jeżeli zadłużenie wynika z konieczności spłacania kilku rat i to przekracza twoje możliwości finansowe, pozostaje wtedy ubieganie się o konsolidację kredytów i pożyczek. Innymi słowy – zamiast kilku rat masz do spłaty jedną i to na niższą kwotę (ze względu na wydłużenie harmonogramu). No i podobnie, jak ma to miejsce przy refinansowaniu, możesz jednocześnie dostać dodatkową kwotę pieniędzy. Doskonałe wręcz rozwiązanie w sytuacji zadłużenia, ponieważ otrzymujesz pożyczkę i zarazem poprawiasz swoją płynność finansową.

Pożyczka prywatna, czyli społecznościowa

To jeszcze jeden sposób na pożyczkę, jeżeli masz długi. W wielu przypadkach właśnie ta opcja okazuje się najszybsza w realizacji. Co ważne, możesz wnioskować o dużo wyższe kwoty niż w firmie pożyczkowej. Konieczne jest tylko znalezienie osoby skłonnej udzielić takiej pożyczki. Najlepiej zatem skorzystać z serwisu pośredniczącego, który łączy pożyczkobiorców z pożyczkodawcami. Musisz jedynie wypełnić stosowny formularz. Nieważne, że masz negatywne wpisy w BIK, ponieważ baza i tak nie może zostać sprawdzona przez prywatnego inwestora. Zabezpieczeniem dla niego okazuje się zazwyczaj weksel albo zastaw – szczególnie zastaw w postaci hipoteki.

Jak widzisz, nawet zadłużenie nie przekreśla całkowicie szans na otrzymanie pożyczki. Co więcej, masz do wyboru tak naprawdę kilka rozwiązań. Pozostaje tylko dopasować jedno do swoich indywidualnych potrzeb.

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek