DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Na czym polega windykacja?

Coraz więcej Polaków decyduje się na różne pożyczki, kredyty czy chwilówki. Zadłużenia w różnych instytucjach to bardzo częsty problem. Wszystko jest dobrze jeśli klient jest w stanie spłacać raty na czas. Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy zabranie pieniędzy na terminowe oddanie należności. W takiej sytuacji do dłużnika może się zgłosić firma windykacyjna. Warto wiedzieć na czym dokładnie polega windykacja i z czym się wiąże.

Czym jest windykacja i jakie można wyróżnić rodzaje?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że windykacja to nie egzekucja komornicza. Jest to pewien rodzaj mediacji pomiędzy dłużnikiem a instytucją, która udzieliła pożyczki. Windykacja powinna się opierać na dialogu oraz na negocjacjach. Przedstawiciele reprezentują konkretną firmę lub osobą i nie zajmują żadnych dóbr materialnych. Próbuje on doprowadzić do tego, aby dłużnik dobrowolnie podpisał umowę. W ten sposób bardzo często udaje się wypracować kompromis, który wychodzi na przeciw potrzebom obu stron.

W praktyce rozwiązanie to polega na tym, że osoba, która chce odzyskać swoje należności zwraca się do firmy windykacyjnej, która na jej wniosek nawiązuje kontakt z dłużnikiem. W większości przypadków udaje się odzyskać należne pieniądze.

Warto zaznaczyć, że zwykle stosuje się dwa rodzaje windykacji:

  • polubowna - wiąże się z wysyłaniem monitorów i przypomnień do dłużnika,
  • sądowa - jeżeli windykacja polubowna nie zadziała, firma windykacyjna kieruje daną sprawę do sądu.

Dla dłużnika najlepszym rozwiązaniem jest windykacja polubowna. Można w ten sposób jakoś się dogadać i uniknąć większych kłopotów. Jednej i drugiej stronie zależy przede wszystkim na odzyskaniu pieniędzy, a nie ciąganiu się po sądach.

Jakie działania może podjąć firma windykacyjna?

Firma windykacyjna działa w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Dłużnik nie powinien z nimi unikać kontaktu, ponieważ w ten sposób może wpędzić się w jeszcze większe problemy. Zawsze należy dążyć do porozumienia.

Windykatorzy mogą przesyłać dłużnikom wezwania do zapłaty, mogą także prowadzić negocjacje, a jeśli tego typu działania nie przyniosą żadnego skutku, firma może w imieniu wierzyciela wystąpić do sądu.

Z przedstawicielami firmy windykacyjnej zawsze warto rozmawiać i nie unikać kontaktu. Zwykle uda się wypracować zadowalający kompromis.

Na jakie działania nie mogą sobie pozwolić windykatorzy?

Osoba, która ma długi ma także swoje prawa, o których należy pamiętać. Dlatego w żadnym wypadku windykator nie może wymagać informacji o majątku, nie może także nachodzić osoby zadłużonej w domu, uporczywie do niej dzwonić i nękać mailami. Zabronione jest także zastraszanie dłużnika i jego rodziny oraz uciekanie się do szantażu. Pracownicy firmy windykacyjnej nie mają także prawa rozmawiać z osobami trzecimi na temat sytuacji dłużnika i jego problemów. Nie można także wprowadzać dłużnika w błąd.

Warto także zaznaczyć, że dłużnik w żadnym wypadku nie ma obowiązku wpuszczać windykatora do domu. W przypadku straszenia egzekucją komorniczą, należy pamiętać, że zwykle jest to tylko straszak.

Nielegalne działanie windykatora - co zrobić?

Jak wspomniano wcześniej, windykator czasem ucieka się do działań, które nie są zgodne z prawem. W takiej sytuacji dłużnik zawsze powinien zawiadomić policję lub nawet prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Jest to bardzo ważne. Nie można pozostać biernym w obliczu popełnianych nieprawidłowości.

Z kolei jeżeli dłużnik ma do czynienia z windykatorem, który jest bardziej agresywny, może on złożyć na niego skargę do samej prokuratury. Można żądać natychmiastowego zaprzestania praktyk, a jeśli to nie pomoże skargę można także skierować do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Windykacja na pewno nie jest przyjemnością dla żadnej ze stron. Należy jednak pamiętać, aby nie uciekać od problemów i stawiać im czoła. Wzięcie odpowiedzialności za swoje długi to bardzo ważne kwestia. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest podjęcie wszelkich działań, które pozwolą uniknąć konfrontacji z firmą windykacyjną.

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek