DOBIERZ PARAMETRY
TWOJEJ OFERTY


pln

mc

%

RATA MIESIĘCZNA

Czy pożyczka pod weksel to dobre rozwiązanie?

Jeżeli w krótkim czasie trzeba zdobyć dodatkową gotówkę, a bank czy firma pożyczkowa negatywnie weryfikują wniosek, to pozostaje jeszcze jedna opcja. Zaciągnięcie pożyczki pod weksel nie wymaga spełnienia wielu formalności i pozwala uzyskać naprawdę wysokie kwoty. Jednak to rozwiązanie ma pewne pułapki, na które należy zwrócić uwagę, aby nie wpaść w poważne kłopoty.

Czym charakteryzuje się pożyczka pod weksel?

W tym przypadku nie mamy do czynienia ze zinstytucjonalizowaną formą pożyczania pieniędzy, jak to się dzieje w bankach czy firmach pożyczkowych. Pożyczkodawcą może być każda osoba fizyczna, o ile oczywiście dysponuje wolnymi środkami do udostępnienia na zasadach określonego zobowiązania finansowego. Osoby udzielające tego typu pożyczek nazywa się inwestorami, ponieważ rzeczywiście na nich zarabiają (podobnie jak instytucje finansowe). Produktu, jakim jest pożyczka prywatna należy szukać na forach internetowych lub na specjalnych serwisach, które łączą ze sobą pożyczkodawców i pożyczkobiorców. Więcej o sposobach szukania pożyczek od prywatnych inwestorów można przeczytać w artykule Gdzie szukać pożyczki prywatnej?

Niektórzy nie bardzo są świadomi różnic między tradycyjną pożyczką bankową czy pozabankową a pożyczką prywatną pod weksel. Warto zatem sobie uświadomić, że w przypadku tego zobowiązania pożyczkodawcy nie interesuje zdolność kredytowa potencjalnego pożyczkobiorcy bądź jego status zatrudnienia albo wysokość otrzymywanych dochodów. Zabezpieczeniem jego interesów jest weksel, a więc papier wartościowy. W razie braku spłaty pożyczki to właśnie weksel umożliwia inwestorowi dochodzenie swoich praw poprzez drogę sądowo-egzekucyjną.
Dlatego przed podpisaniem weksla każdy pożyczkobiorca powinien sprawdzić, czy dokument zawiera wszystkie konieczne informacje. Co jest niezbędne?

  • Słowo „weksel” jako informacja, z jakim dokumentem mamy do czynienia.
  • Dane i podpis zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.
  • Miejsce i data podpisania weksla oraz terminu spłaty pożyczki.
  • Kwota pożyczki, a także kwota do spłaty, chyba że mamy do czynienia z wekslem in blanco, o czym więcej poniżej.

Weksel in blanco – na co zwrócić uwagę?

Weksel tego typu jest tylko częściowo wypełniony o informacje absolutnie niezbędne (dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy oraz ich podpisy), natomiast nie ma podanej kwoty do zapłaty. To oczywiście budzi uzasadnione obawy, że nieuczciwy wierzyciel wpisze wyższą kwotę do spłaty. Dlatego warto przynajmniej częściowo ochronić się przed takim zagrożeniem – aczkolwiek zawsze trzeba mieć świadomość, że weksel in blanco nigdy nie jest całkowicie bezpieczny dla dłużnika. Wystarczy, że wierzyciel przekaże prawa do weksla z wyższą kwotą do zapłaty komuś innemu, aby rzeczywiście wpaść w poważne problemy – prawdopodobnie trzeba będzie weksel uregulować.

Co można, a nawet trzeba zrobić? Podstawa to precyzyjne sporządzenie umowy wekslowej w dwóch kopiach, którą oznacza się numerem weksla. I co ważne, fakt istnienia umowy wekslowej należy odnotować na samym wekslu. Oczywiście lepiej też nie zapominać o podpisaniu umowy zarówno przez wierzyciela, jak i przez dłużnika. W razie pojawienia się jakichkolwiek spornych kwestii właśnie umowa wekslowa jest podstawowym dokumentem rozstrzygającym. Jeżeli jej brak albo zostaje sporządzona w nieprawidłowy sposób, to trudniej pożyczkobiorcy dochodzić swoich praw.
Druga rzecz to zapobiegnięcie przekazaniu praw do weksla innym osobom. A służy temu odpowiedni zapis – zamiast „na zlecenie osoby X” koniecznie musi się znaleźć tekst „na rzecz”. Dzięki temu weksla nie można puścić w obieg.

Jeszcze jedno – dobrze też sprawdzić wiarygodność prywatnego inwestora i nie łakomić się na pierwszą znalezioną ofertę bez jej weryfikacji. Pokusa otrzymania szybko pieniędzy nigdy nie powinna wyłączać rozsądku. Internet to skarbnica wiedzy, więc warto skorzystać z jego zasobów i np. przejrzeć opinie na temat pożyczkodawcy.

Zalety tego rozwiązania

Mimo pewnych niebezpieczeństw, o czym była mowa powyżej, pożyczki pod weksel mają zalety. Przede wszystkim to często jedyna dostępna opcja dla osób, które spotkały się z odmową ze strony banku lub firmy pożyczkowej. Nie trzeba się martwić o negatywne wpisy w bazach gospodarczych i niską oceną punktową w bazie BIK. Z prywatnej pożyczki pod weksel chętnie zatem korzystają osoby zadłużone, z komornikiem, bez stałych dochodów czy pracujące „na czarno”.

Ważne, że zarówno szczegóły umowy wekslowej, jak i wysokość pożyczanej kwoty oraz harmonogram spłat ustala indywidualnie. Prywatni inwestorzy mogą pożyczyć dowolną kwotę – w zależności oczywiście od posiadanych środków. Zdarzają się zatem pożyczki kilkusetzłotowe, ale i kilkudziesięciotysięczne. Pożyczkodawcy nie interesuje też cel, na jaki zostanie przeznaczone zobowiązanie.

To zatem dobre rozwiązanie, o ile pamięta się o niebezpieczeństwach. Dlatego tak istotne, aby zachować ostrożność i nie podpisywać weksla czy umowy wekslowej z niekorzystnymi adnotacjami.

Cenimy Twój czas!

Każdy z nas nie przepada za stertą formalności, wiemy to i staramy się być również w tej kwesti wyrozumiali. Wysłanie aplikacji trwa dosłownie kilka minut!

Wypełnij wniosek